Ana Sayfa Haberler Alevilerden Erdoğan’a çağrı: Önce Alevilerin kazandığı yargı kararlarını uygulayın

Alevilerden Erdoğan’a çağrı: Önce Alevilerin kazandığı yargı kararlarını uygulayın

0
Alevilerden Erdoğan’a çağrı: Önce Alevilerin kazandığı yargı kararlarını uygulayın

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 58 ildeki 1585 cemevini ziyaret ettiklerini dile getirmesinin ardından konuşan Alevi kurum başkan ve yöneticileri; “Alevilerin taleplerini sağır sultan bile duydu. Hükümet ilk önce Alevilerin kazandıkları yargı kararlarını uygulasın. Bu davranışları samimi bulmuyoruz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, bir süredir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun resmi olmayan danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek’in başını çektiği heyetin cemevlerine ‘Bir ihtiyacınız var mı’ ziyaretlerine ilişkin de konuştu.

Erdoğan konuşmasında, “Bugünkü kabine gündemimizde talimatımızla ülkemizin 58 ilindeki 1585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmayı da görüştük. Aynı şekilde insan hakları eylem planında yer alan azınlık vakıflarının seçim usulüyle ilgili hususu da değerlendirdik. Hangi meşrebe mensup olursa olsun Türkiye’nin 84 milyon vatandaşımızın her birinin meselesi bizim meselemizdir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından yeniden gündeme gelen iktidarın cemevlerini gezme meselesine ilişkin konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) Disiplin ve Danışma kurulu üyesi ve önceki dönem Genel Başkanı Remzi Akbulut; Alevilerin taleplerinin yıllardır dillendirdiklerini ve gündeme getirdiklerini söyleyerek, hükümetin yaptığı gezilerin seçim yatırımı olduğunu bundan dolayı da samimi bulmadıklarını belirttiler.

“BU HÜKÜMETİ KESİNLİKLE SAMİMİ BULMUYORUM”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Alevilerin taleplerinin yıllardır dile getirildiğini ve bu talepleri her kesimin bildiğini vurgulayarak şunları aktardı:

“Alevilerin taleplerini sağır sultan bile duydu. Biz yıllardır bu talepleri dile getiriyoruz fakat hiç bir talebimiz gerçekleştirilmedi. Bu hükümet 7 tane çalıştay yaptı. Sonucunun ne olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararlar var. Bu kararları uyguluyorlar mı? Hayır. Bunu da yapmıyorlar. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne Türkiye imza atmış, uymak zorunda ama buna bile karşı çıkıyorlar, yerine getirmiyorlar. Bizim yıllardır dile getirdiğimiz taleplerimizi çözmeyi bir kenara bırakın, sorunlarımız daha da katmerleşerek devam ediyor. Örneğin zorunlu din dersleri. Bütün okullar İmam Hatiplere çevrilmiş durumda. Din dersleri saatleri arttırılmış durumda. Bu hükümeti kesinlikle samimi bulmuyorum. Bu seçim yatırımıdır böyle düşünüyorum. 7 tane çalıştayın sonucunda mutlaka bir şey çıkması gerekirdi, bir adım atılması gerekirdi ama geldiğimiz noktada hiçbir şey yapılmadı. Önümüzdeki seçimlerde gideceklerini anladılar. Şimdi Alevileri nasıl yanımıza çekeriz diye düşünüyorlar. Alevileri nasıl ikna edebiliriz diye düşünüyorlar. O yüzden de bu tür çalışmalar yapıyorlar. Öncelikle Alevilerin kazanmış olduğu hukuki kararları uygulasınlar, hayata geçirsinler. Ondan sonra oturup konuşalım.”

“ALEVİLERİN TALEPLERİ BELLİDİR, KABUL EDİP, YERİNE GETİRMELERİ GEREKİR”

İstanbul’daki cemevlerini gezen Süleyman Soylu’nun danışmanına Alevi kurumlar olarak bir talep listesi verdiklerini ifade eden Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat şunları dile getirdi:

“Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir, zorunlu din dersleri kaldırılsın, camiler Alevi köylerine yapılmasın, ayrımcılık ortadan kaldırılsın ve eşit yurttaşlık sağlansın, Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsın gibi 12 maddelik bir talep listesi vermiştik kendilerine. Gezdikleri cemevlerinin hepsinden şunu duydular: Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir. Amerika’nın yeniden keşfedilmesinin bir mantığı yok. Bir kanun değişikliği ile ya da bir kararname ile bile cemevleri ibadethane sayılır, kabul edilir. Tekrardan gezmenin, görüşmenin bir anlamı yok. Alevilerin talepleri yıllardır bellidir ve en önemlisi de cemevleri Alevilerin ibadethanesidir. Devletin de yapması gereken vatandaşın bu talebini yerine getirmektir. Yani cemevlerini ibadethane olarak kabul görmeleri gerekiyor. Bunların hala konuşulması bile bize artık ıztırap veriyor. Bakanlar Kurulu’nda bunun gündeme gelmesi bir cümle ile de olsa Cumhurbaşkanı tarafından dillendirilmesi bizim açımızdan neyi ifade ediyor dersek aslında hiçbir şey ifade etmiyor. Cumhurbaşkanına şunu söylüyoruz: Alevilerin talepleri yıllardır bellidir. Bu meseleyi kapatmaları için Alevilerin taleplerini kabul etmeleri ve yerine getirmeleri gerekiyor. Bu kadar basit.”

“20 SENEDİR HÜKÜMETİN ELİNDEN TUTAN YOKTU, SORUNLARIMIZI ÇÖZSEYDİ”

AKP İktidarının gezilerini seçim yatırımı olarak değerlendiren Fırat sözlerine şu şekilde devam etti:

“Türkiye demokrasisinde bir sürü sorun var, sıkıntı var. Toplumlar, halklar arasında yoğun bir çerçevede kindarlaşma var. Hükümetin bunlardan kendini sıyırması gerekiyor. Bu dili bırakması ve bu gergin ortamı yok etmesi gerekiyor. Maalesef bu bir seçim yatırımı. Bu tür meseleler Türkiye’de bu dönemlerde gündeme getiriliyor. Daha önce AKP Alevi çalıştayları yaptı. Hiçbir şey söylemeden etmeden kendi kendine belirledikleri kişileri çağırdılar, görüştüler. En ufak bir bilgilendirme yapmadan birden bitirdiler, dondurdular. Bu meselelerin artık bu şekilde konuşulması bize zul geliyor. Eşit yurttaşlık talebimiz temelinde Alevilerin taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz. Hükümeti Alevilerin sorunlarını çözme konusunda da kesinlikle samimi bulmuyorum. Cemevleri ziyaret etmelerinin de bir mantığı yok. Alevilerin talepleri belli ve nettir. 1500’ü geçkin cemevini ziyaret ettiklerini söylüyorlar. Bu kadar gezmelerine gerek yoktu. 20 senedir iktidarda olan bir hükümet her gün yeni sözlerle, kelamlarla çıkıyorlar karşımıza. 20 senedir hükümetin elinden tutan yoktu. Alevi meselesini, Alevilerin sorunlarını çözseydi. Bizim taleplerimiz nettir. Tekrar Amerika’yı keşfetmeye gerek yoktur.”

“İKTİDAR ÖNCE ALEVİLERİN KAZANDIĞI YARGI KARARLARINI UYGULASIN”

Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) Disiplin ve Danışma kurulu üyesi ve önceki dönem Genel Başkanı Remzi Akbulut ise hükümetin Alevilerin haklarını almak için açtığı ve kazandığı yargı kararlarını dahi uygulamadığını hatırlatarak; “Hükümeti bu konuda kesinlikle samimi bulmuyorum. Biz bu konuyu başlatalı 10 sene oldu. Hükümeti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet ettik. 2016’da cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması ile ilgili Biz AİHM’de dava kazandık. Genel bütçeden cemevlerine pay ayrılması ile ilgili 2016’da yine bir davayı kazandık. 2015 yılında zorunlu din derslerinin kaldırılması ile ilgili davayı kazandık ve bu kazandığımız davaları getirip hükümetin önüne koyduk. Recep Tayyip Erdoğan dün bu açıklamayı yaparken acaba bunlardan haberi yok muydu? Önündeki kazandığımız davalardan haberi yok mu? Yoksa takiye mi yapıyor? Bence Recep Tayyip Erdoğan takiye yapıyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ortağıdır bu ülke. Bu sözleşmeye uyulması gerekiyor” diye konuştu.

“ERDOĞAN KENDİ ALEVİLERİNİ YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

“Recep Tayyip Erdoğan bu ülkede kendi Alevilerini yaratmaya çalışıyor” diyen Akbulut, şöyle devam etti:

“Bu geziler yeni değil, 3 ay öncesinden başladı. İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla bir grup cemevlerini gezdi. Maddi olarak neye ihtiyacınız var diye sordular. Gezilen cemevlerimizin %99’u şunu söylediler, öncelikle Alevilerin kazanmış olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde ki kararları, Danıştay’da ki ve Yargıtay’da ki davaları, İdari mahkemelerde ki davaları, Alevilerin elektrik, su parası ile ilgili kazandığı davaların kararlarını uygulayın. Biz sizden başka bir şey istemiyoruz. Bu kararları uyguladığınız zaman zaten Alevilerin ve cemevlerinin sorunları kalmıyor. Ama ne yazık ki bunlar bu kararları uygulamadan bir erken seçim ya da gelecek olan herhangi bir seçim için kendini Alevilerin yanındaymış gibi göstermeye çalışıyor. Artık Aleviler eski Aleviler değil. Şunu unutmasınlar ki eskiden kendilerine göre birkaç kurum buluyorlardı, birkaç kişi buluyorlardı, bunları dinliyorlardı. AKP’nin peşinde koşan kurumlar ve kişilerdi bunlar. Ama artık Alevi kurumları eski Alevi kurumları değil, Aleviler de eski Aleviler değil. Herkes bilinçli. Onun için beyhude bir çaba sarf ediliyor, diye düşünüyorum.”

Melis CİDDİOĞLU/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: