Ana Sayfa Haberler AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal ve Neustadt Cemevleri yol kardeşliği buluşması gerçekleştirdi-VİDEO

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal ve Neustadt Cemevleri yol kardeşliği buluşması gerçekleştirdi-VİDEO

0
AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal ve Neustadt Cemevleri yol kardeşliği buluşması gerçekleştirdi-VİDEO

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Neustadt AKM Cemevi, ‘Yol Kardeşliği’ projesi ile bir araya geldiklerini duyururken; “Yol kardeşliği Alevi inancının sosyal yardımlaşma ve örgütlenmesine vurgu yapan, Aleviliğin gelenekselleşmiş kurumsal yapılarını ülke içinde ve dışında yaşama yansıtan bir eylemdir. Yeniden bir olmak, birlikte olmak ve birlikte yürümek için yol kardeşliği geliyor” denildi.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) İstanbul Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ile Avusturya’da bulunan Alevitien Österreich Glaubensgemeinde Wr. Neustadt Cemevi, ‘Yol Kardeşliği’ projesi kapsamında bir araya geldi. Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi’nde gerçekleştirilen etkinlik ile iki kurum, birlikte hareket etmek, birbirlerine sahip çıkmak, koruyup kollamak ve yolun öğretilerini gelecek nesillere aktarmak üzerine dayanışma içerisinde olacaklarını kamuoyuna duyurdu.

‘Yol kardeşliği’ projesi ile Alevi kurumları, diyaloğu, dayanışmayı, paylaşmayı diri tutarak; yolu sürdürmeye kararlı olduklarını ifade ediyor.

Etkinlik çerçevesinde Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Örgütlenme Sekreteri ve AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, Alevitien Österreich Glaubensgemeinde Wr. Neustadt Cemevi Başkanı Kasım Akar, AABK Örgütlenme Sorumlusu Mehmet Ali Çankaya, Wr. Neustadt Cemevi Post Dedesi Mehmet Gazi ve Pir Sultan Abdal Cemevi Post Dedesi Mehmet Karabulut konuşmacı olarak yer aldı.

“ADALET, SEVGİ, HOŞGÖRÜ İNANCIMIZIN TEMEL KAVRAMIDIR”

Sunuculuğunu Dilek Odabaş Bakır’ın yaptığı etkinlikte, projeye dair iki kurum tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Yol kardeşliği Alevi inancının sosyal yardımlaşma ve örgütlenmesine vurgu yapan, Aleviliğin gelenekselleşmiş kurumsal yapılarını ülke içinde ve dışında yaşama yansıtan bir eylemdir. Yeniden bir olmak, birlikte olmak ve birlikte yürümek için yol kardeşliği geliyor. Küresel anlamda giderek uzaklaşıldığı görülen adalet, sevgi, hoşgörü, inancımızın birer temel kavramıdır. Bu konuya sosyal ve psikolojik boyutlarıyla yaklaşan, farklı disiplinlere göre genel tanımlamalar yapan dünya toplumları bu üç temel kavramı beceri ve yeterlilikle değil; insani öz değerlerle anlamış durumdadır. Yol kardeşliği Alevilerin hakkaniyeti ve vicdan duygusunu gerektiğinde nasıl harekete geçireceklerini, adalet kavramının sosyal düzen ve hayatta denge ile ilgili olduğunu bizlere hatırlatacaktır.”

“YOL KARDEŞLİĞİ, ZORDA KALDIĞIMIZDA ELİMİZDEN TUTABİLECEK”

Alevilerin, metropollere göçü ile karşılaştığı duruma değinen Zeynal Odabaş, “Anadolu’dan büyükşehirlere ve yurt dışına göç ile inancımızdaki değerler unutulmaya, yok olmaya başladı. Musahiplik, inancımızda çok önemli bir yer tutar. Avrupa ile Türkiye’nin ‘Yol Kardeşliği’ projesi, darda, zorda kaldığımızda elimizden tutabilecek; bizi denetleyecek bir projedir. Bununla birlikte Avrupa ve Türkiye arasında köprü görevi göreceğiz. Cemevlerimiz, gençler, kadınlar bir araya gelecek.

Yüzyıllar boyunca inancımızca yönelik devam eden katliamlar, asimilasyon politikalarına rağmen bugün bir kez daha ifade ediyoruz ki; asla haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Asla biat etmeyeceğiz. Asimilasyon politikalarına geçit vermeyeceğiz. Ülkemizdeki bütün ötekilerle kardeşçe ve bir arada yaşayarak, demokrasi mücadelesini büyüteceğiz” dedi.

“BÜTÜN SALDIRILARA KARŞI GÜÇLERİMİZİ ORTAKLAŞTIRMALIYIZ”

Neustadt Cemevi Başkanı Kasım Akar ise Gazi Mahallesi’nde olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirirken; “Bu proje ile birbirimize ikrar vermemizde özellikle Sultangazi’yi seçmemizin tek bir amacı vardı. Burası Gazi Mahallesi. Direnenlerin ve direnişiyle tarih yaratan bir alanın içerisindeyiz. Biz bu tarihin bir parçası olmak istiyoruz. Yol kardeşliği; dayanışmanın, birlikte olmanın , sahiplenmenin bir adıdır. Anadolu topraklarında yüzyıllardır süre gelen olmaz ise olmazımızdır. Aslında Aleviliğin temel unsurlarıdır.

Yola ikrar vermek musahiplikten geçer. Yolun talipleri olarak önce musahibimizi bilelim dedik. Dünyanın neresinde kim acı çekiyorsa, eziliyorsa onun yanında olmak, onlarla beraber yol yürüyebilmektir asıl olan. Bu temelde Gazi’de olmak bizim için onur. Bu tarihe herkesin sahip çıkması aynı zamanda yola sahip çıkması gerekiyor. Bütün saldırılara karşı güçlerimizi ortaklaştırabilmek, birlikte hareket edebilmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

AABK Örgütlenme Sorumlusu Mehmet Ali Çankaya da, “Asimilasyona karşı yol kardeşliğine ihtiyaç vardır. Bu pratikler devam ettiği taktirde ‘Dünya Aleviler Birliği’ kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından semahlar dönüldü. Sanatçılar Metin Karataş, Gülcihan Koç ve Nurettin Güleç türküler seslendirdi. Etkinlik, lokmaların paylaşılmasıyla sona erdi.

PİRHA / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: