Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın yargılandığı dava 3 Mart 2022’ye ertelendi-VİDEO

0
84

İmara aykırı cemevi yapmak suçlamasıyla yargılanan AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın 25’inci duruşması görüldü. Odabaş, duruşmada “Cenazelerimizi yıkayacak suyumuzu bile kestiler” derken; dava 3 Mart 2022’ye ertelendi. 

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın, “imara aykırı cemevi yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın 25’inci duruşması İstanbul Gaziosmanpaşa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Alevi kurum yöneticileri ile birçok kişinin katıldığı celsede İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından gönderilen yazı okundu. Okunan yazının sistemde tanımlı olmadığından dolayı detaylı inceleme yapamadıklarını ifade eden sanık avukatı, inceleme için mahkemeden süre talep etti.

”CENAZELERİMİZİ YIKAYACAK SUYU BİLE KESTİLER”

Zeynal Odabaş ise bütün inançlara eşit hakların tanınması gerektiğini ifade ederek başladığı sözlü beyanında; “Diyanet’e ayrılan bütçe dört bakanlığın bütçesi ile eşdeğer ve bu bütçede Aleviler yok. Tarih boyunca inancımız yok sayıldı. Burada da inancımız yargılanıyor. Bu ülkenin vatandaşı olarak tüm sorumluluklarımızı yerine getirmemize rağmen haklarımızı alamıyoruz. Cemevinde kamu görevi yapıyoruz. Ama şu an yargılanıyoruz. Alevilerin kendi lokmalarıyla yaptığı cemevi için yıkım kararı çıkarılıyor. Bu süreçte cenazelerimizi yıkayacak suyumuzu bile kestiler. İmar kirliliği iddiasıyla verilen belediye kararını tanımıyoruz. 11 yıldır mahkemelerde sürünüyoruz. İbadet yerinin tarifini hiçbir siyasi iktidar yapamaz. İnancımızın yargılanması zulümdür. Davamıza sahip çıkıyoruz. Eşit yurttaşlık, laiklik ve demokrasi mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Cemevinin yapımı sırasında tüm yurttaşlar imece usulü gönüllülük esasıyla yardım etmiş ve çalışmıştır. Bu hususta kaçak işçi çalıştırdığımız gerekçesiyle cezalar da kesilmiştir. Savcı ve hakimlerin bağımsızlıklarını koruyarak karar vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

DAVA 3 MART 2022’YE ERTELENDİ 

Savcı da İBB’nin yazısı ve meclis kararının eki olan planları incelemek üzere dosyanın savcılığa verilmesini talep etti. 

<

p class=”p4″>Ara kararını açıklayan mahkeme, talepler için gelecek celseye kadar süre verilmesini hükmederek; duruşmayı 3 Mart 2022 gününe erteledi. 

PİRHA / İSTANBUL

Bir Cevap Yazın