Ana Sayfa Haberler AKP’li belediye dava etti; Cemevi Başkanı Odabaş 21 Ekim’de yine hakim karşısında

AKP’li belediye dava etti; Cemevi Başkanı Odabaş 21 Ekim’de yine hakim karşısında

0
AKP’li belediye dava etti; Cemevi Başkanı Odabaş 21 Ekim’de yine hakim karşısında

“İmara aykırı cemevi yapmak” suçlamasıyla senelerdir yargılanan AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, 21 Ekim’de 25. kez hakim karşısına çıkacak. Odabaş, “Ülkede bu kadar hırsızlık, yolsuzluk varken, Aleviler’in kendi yaptıkları bir cemevi var ama onu da yargılıyorlar. Burada yargılanan Alevilerdir, Aleviliktir” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri’ne bağlı Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş‘ın “İmara aykırı cemevi yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamaları ile yargılandığı davanın 25’inci duruşması 21 Ekim Perşembe günü saat 13:00’te Gaziosmanpaşa 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

“YARGILANAN ALEVİLER VE ALEVİLİKTİR”

CAN TV‘de yayımlanan “Can’da Bu Sabah” programına katılan Odabaş, cemevinin yapım sürecinden itibaren yaşananlara değindi. Odabaş şöyle konuştu:

“İnsanlar inançlarını yaşamaya çalışırken; devlet yetkilileri bütün yurttaşlarına fırsat eşitliği tanır. Ama Türkiye’de bu böyle değil. Tek bir inanç ve mezhebe imkanlar tanınıyor. Alevilik yok sayılıyor. 2009 yılında ihtiyaçtan kaynaklı halk bir araya gelerek bir cemevi inşa etti. Hemen arkasından yıkım kararı çıkarıldı. 11 yıldır dava devam ediyor. Ülkede bu kadar hırsızlık, yolsuzluk varken; Aleviler’in kendi yaptıkları bir cemevi var ama onu da yargılıyorlar. Burada yargılanan Alevilerdir, Aleviliktir. Hakimler yukarıdan emir bekliyor. Verilecek ceza ne olursa olsun inancımızı yaşamaya, demokrasi ve laiklik için mücadeleye devam edeceğiz.”

ALEVİ KURUMLARI 21 EKİM’DE GÖRÜLECEK OLAN DURUŞMAYA ÇAĞRI YAPTI

AKP Sultangazi Belediyesi, 2011 yılında Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi için yıkım kararı çıkararak ‘imara aykırı yapı ve çevre kirliliği’ gerekçeleriyle 198 bin liralık para cezası kesmişti. Cezanın ödenmemesi akabinde ise cemevine icra gönderildi.

Alevi kurumları, 21 Ekim günü görülecek celseye “İnancımız yargılanıyor. Cem ibadetimiz, cemevi ibadethanemizdir. Zeynal Odabaş yalnız değildir. Alevilik vardır, Alevilik haktır” sözleriyle çağrıda bulundu.

PİRHA / İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: