Ana Sayfa Haberler Uğur Mumcu ve Kazım Karabekir cemevleri, Pir Abdal Musa’ya ziyaret gerçekleştirdi-VİDEO

Uğur Mumcu ve Kazım Karabekir cemevleri, Pir Abdal Musa’ya ziyaret gerçekleştirdi-VİDEO

0
Uğur Mumcu ve Kazım Karabekir cemevleri, Pir Abdal Musa’ya ziyaret gerçekleştirdi-VİDEO

İstanbul’da bulunan Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi ile Kazım Karabekir Cemevi, Abdal Musa Dergâhı’nı ziyaret ederken; lokmalarını paylaşıp, cem oldular.

İstanbul’da bulunan Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi ile Kazım Karabekir Cemevi, Abdal Musa Dergâhı’nı 16-17 Ekim günlerinde ziyaret etti. Burada lokmalar paylaşılırken, cem yapıldı.

Abdal Musa Yardımlaşma ve Kültür Derneği yerleşkesinde gerçekleştirilen cem, Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi Başkanı ve dedesi Cihan Saltuk, Kazım Karabekir Cemevi Başkanı Hubyar Ocağı dedelerinden Erdal Ahi tarafından yürütüldü. Zakirler Bektaş Özbudak ve Taner Aydın ise deyişler ve nefesler seslendirdi.

“ERENLERİ, TOPRAKTA ARAMAMAK GEREKİYOR” 

Cemde konuşan Cihan Saltuk, “Alevi Dernekleri Federasyonu bileşen üyeleri olarak Kazım Karabekir, Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi olarak buraya bir ve cem olmaya, Pir Abdal Musa’nın darına durmaya geldik. Hak tüm canların ziyaretlerini, dualarını kabul eylesin. Allah nice nice bizlere burada dara durmayı nasip eylesin. Canlar, erenleri hiçbir zaman toprakta aramamak gerekiyor. Erenler, “Abdal Musa’ya seni nerede bulabiliriz?” dediğinde “Beni Elmalı’da Pir Abdal Musa’da bulursunuz” demiş. Onun için erenleri toprakta aramamak gerekiyor. Pir Abdal Musa olsun, Hünkar Hacı Bektaş Veli olsun hiçbir zaman şunu dememişler; “Ne varsa bende var herkes bana gelsin buraya gelsin dememiş.” Buraya gelirsiniz, kendinizi görürsünüz, kendinizi bulursunuz.

Burası bizlerin eksiğini gösteren bir aynadır. Erenlerin söylediği Hünkarın, Pir Abdal Musa’nın söylediği gibi “Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.” Bu sözün muhatabıyız. Ama insan maalesef kendinden bihaber. Bu pirlerimiz, erenlerimiz, evliyalarımız, insanı kendi hakikatine götürüyor” diye konuştu.

ABDAL MUSA’DA CEM OLUNDU

Kazım Karabekir Cemevi Başkanı Erdal Ahi ise konuşmasında; “Pir Abdal Musa’nın himmeti, hidayeti, kerameti o kadar çoktur ki her bir köyün içeresinde bir nişanı vardır. Değerli canlar buraya geldiniz Allah niyetlerinizi, dileklerimizi kabul eylesin. Niyet ettiniz kurban kestiniz, kestiğiniz kurbanların, yaptığınız adakların, yaptığınız hizmetlerin dergâhımız Pir Abdal Musa himmeti üzerinde hazır ve nazır olsun” ifadelerini kullandı.

Ardından zakirlerin söylediği deyişler, nefesler ve duaz-ı imamlarla cem hizmeti yürütüldü. Çerağlar uyandırıldı, yöresel semahlar dönüldü.

MAVİ GÖL VE UÇAN SU DA ZİYARET EDİLDİ

17 Ekim Pazar günü ise Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi tarafından Antalya ili Kaş ilçesinin Gömbe köyünde bulunan Mavi Göl ve Uçan Su ziyareti gerçekleştirildi. Burada konuşan dede Cihan Saltuk, şunları söyledi:

“Abdal Musa insanlara birçok değer bırakmıştır. Aslında bize yaptıkları, bize bıraktıkları, bize söyledikleri, o kadar çok anlam ifade ediyor ki bulunduğu zamana göre topluma o kadar büyük ışık olmuşlardır ki bu ışık hala devam ediyor. Hak bizlere de o erenlerin yolundan gitmeyi, onların halleriyle hâlleşmeyi eylesin. Eğer biz yolda gidiyor onların halleri ile hallenmiyorsak demek yolun bilincinde değiliz ve o değeri göstermiyoruzdur. Bu evliyaların, erenlerin hali ile hâllenmek için yoldayız o hal ile hâlleşmeyi cümle canlara nasip eylesin.”

“ALEVİLER YILLAR BOYU EZİLSE DE HER ZAMAN DİK DURDU”

Abdal Musa’nın dergâhını ilk defa ziyarette bulunan Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi üyesi Sevgi Sevindağ Göze ise duygularını şöyle dile getirdi:

“Bu tura katıldığım için ilk önce çok mutluyum. Katılan ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Pirin dergahında bulunduğum anda hissettiğim huzur, hissettiğim duygular şu an burada tarif edilemez. Buradaki taşlar, kayalar, dağlar ve yaylaları adeta insan onun gönlünde hissediyor. Oradayken ve buraya geldiğimde yolda yürürken çiğdemlere bassam bile o çiğdem ezilse bile tekrar dik olabileceğini gördüm. O yüzden biz Alevi insanların yıllar boyu ezilse bile her zaman dik durduklarını biliyorum. Bu dik duruş ve gönül güzelliği insanların bir arada olması, aynı enerjiyi hisseden insanların burada olması çok güzel ve önemli.”

“İNSANLARIN İNANÇLARIYLA BÜTÜNLEŞMESİ GÜZEL BİR DUYGU”

Gömbe köyünde turizmcilik yapan Kemal Sarısoy da, Zaten burada anlattığımız olaylar, yaşanmış ve efsaneye göre var olan şeyler. Birçok ziyaretçinin de bildiği üzere burada yaşayan bir çoban kız, tek ekmeğini Pir Abdal Musa hazretleri ile paylaşıyor ve böylece duasını alıyor. Abdal Musa tarafından burada bolluk, özellikle su bolluğu oluyor. Burada kıtlık varken bugün burada bolluğun ve bereketin paylaşımını görebiliyoruz. Burada artık paylaşmanın gücüyle bolluğun olduğu bir yer. İnsanların buraları ziyaret etmeleri, görmeleri, inançlarını tanımaları ve bütünleşmesi güzel bir duygu. İnsanlar inançlarını tanırlar, onlarla bütünleşirlerse ancak o zaman var olabilirler. Bizde burada turizmciler olarak canlarımızı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Hep birlikte inşallah güzel günlerimiz olur, güzel günlerle devam ederiz” ifadelerini kullandı.

Cebrail ARSLAN/Elmalı-ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: