Ana Sayfa Haberler Abdal Musa Dergahı Mürşidi Ali Koca: Elmalı’nın 18 köyü Bektaşiydi, şimdi 2 köy kaldı-VİDEO

Abdal Musa Dergahı Mürşidi Ali Koca: Elmalı’nın 18 köyü Bektaşiydi, şimdi 2 köy kaldı-VİDEO

0
Abdal Musa Dergahı Mürşidi Ali Koca: Elmalı’nın 18 köyü Bektaşiydi, şimdi 2 köy kaldı-VİDEO

Antalya’da Tekke Köyü’nde bulunan Abdal Musa Dergahı Mürşidi Ali Koca, Abdal Musa’ya ve türbesine ilişkin konuştu. Koca, “Elmalı’nın 18 tane köyü Bektaşilik tarikatına girdi. Fakat 2 köy kaldık, Elmalı da bitti. Elmalı‘nın köylerinde dahi dergâhı çoktur. Türbeleri vardır, dervişleri vardır” dedi. 

Antalya Elmalı Tekke Köyü’nde bulunan Abdal Musa Dergahı Mürşidi Ali Koca, PİRHA’ya dergahı ve Abdal Musa’yı anlattı.

Antalya Elmalı Tekke Köyü’nün Bektaşi dedesi olduğunu belirten Ali Koca, “Abdal Musa Sultan’ın dergâhında mürşitlik yapıyorum. Abdal Musa Sultan İmam Rıza torunlarından gelme Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin de amca uşağıdır. Yani  Abdal Musa’nın babası amcaoğlu, bir kuşak aşağı olunca amca uçağı” dedi.

Ali Koca, Abdal Musa’ya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Abdal Musa Sultan 1337 yılında doğdu, 1436 yılında ise Hakk’a yürüdü. Bunlar 6 arkadaş. Abdal Musa, Geyikli baba, Börklüce Mustafa, Arnavut Kemal, Torlak Kemal, Şeyh Bedreddin. Abdal Musa’nın dördüncü dergâhı burada. Aydın Ortaklar’da bir dergah kuruyor. Ortaklar’dan sonra Uçarsu tarafında bir dergâh kuruluyor. Orada da yapamıyor bedduasını yaptıktan sonra buraya geliyor.”

“ELMALI’NIN ÜÇTE İKİSİ ALEVİ-BEKTAŞİ’YDİ”

Elmalı’nın üçte ikisinin yani 18 köyünün Bektaşi olduğunu ancak şu an 2 köyün Alevi-Bektaşi olarak kaldığını söyleyen Ali Koca, “Elmalı’nın 18 tane köyü Bektaşilik tarikatına girdi. Fakat 2 köy kaldık. Elmalı da bitti. Elmalı‘nın köylerinde dahi dergâhı çoktur. Türbeleri vardır, dervişleri vardır. Şu gördüğünüz yola kadar olan bölümde Abdal Musa’ya ait dervişler, hiç evlenmemiş kişiler, yoldan bu tarafı Tekke Köyü’nde hizmet eden kişiler ulu kişiler, benim gibi mürşitlik yapanlar. Onları koyduk buraya türbeye.”

Abdal Musa Sultan’ın 1336 yılında Hakk’a yürüdükten sonra 1450 yılında türbe yapıldığını hatırlatan Ali Koca, “Alemi som altındı. Benim aklım erdi ereli kurşunlar dört sefer değişti. Hep çalıyorlar kurşunları. O zamandan bu yana bizim köyde erkânları vardır, Abdal Musa postu vardır. Abdal Musa dergâhı ise burası. İmam Rıza torunlarından gelmedir. Ehli beyti seven beni sever, ehlibeyt ti mi sevmeyen beni sevmez. Resulullah efendimizin en güzel bir hadisi vardır. Benim taliplerime hacca gitmek gerekmez, benim evlatlarım ziyaret etsin, hacları kabuldürler. İşte buraya ne kadar geliyorlar hacı olarak ta memleketlerine gidiyorlar” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: