Ana Sayfa Haberler PSAKD Genel Merkezi: Göksel Fidan yalnız değildir, serbest bırakılsın

PSAKD Genel Merkezi: Göksel Fidan yalnız değildir, serbest bırakılsın

0
PSAKD Genel Merkezi: Göksel Fidan yalnız değildir, serbest bırakılsın

Gazi Şehitleri Cemevi’nin eski başkanı Göksel Fidan’ın gözaltına alınmasından sonra bir açıklama yayımlayan PSAKD Genel Merkezi, “Şeriata karşı demokrasi, sömürüye karşı özgürlük mücadelesini devrimcilerle omuz omuza vermeye devam edeceğiz. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak mazlumun yanında zalimin karşısında olduk” ifadelerini kullandı. PSAKD, Fidan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi. 

İstanbul Sultangazi’de bulunan Gazi Şehitleri Cemevi’nin eski başkanı Göksel Fidan‘ın gözaltına alınmasına ilişkin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi bir açıklama yayımladı. “Aleviler, tüm baskı, katliam, sürgün ve işkencelere rağmen özgürlük ve demokrasi mücadelesini devrimcilerle birlikte veren bir halktır. Çünkü Aleviler bilir ki, devrimciler halkın gerçek dostlarıdır” ifadelerinin yer verildiği açıklamada Fidan’ın serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

“ALEVİLER, ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ DEVRİMCİLERLE BİRLİKTE VERİR”

PSAKD Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Eşitlik adalet ve demokrasi gibi değerleri bünyesinde üretip çoğaltarak yaşayan Aleviler, her dönem şeriatın ve faşizmin hedefi olmuştur. Tüm baskı, katliam, sürgün ve işkencelere rağmen özgürlük ve demokrasi mücadelesini devrimcilerle birlikte veren bir halktır. Çünkü Aleviler bilir ki, devrimciler halkın gerçek dostlarıdır. Pir Sultan Abdal örgütlülüğü, nerede bir hak ihlali, nerede bir faşist baskı varsa, mazlumun yanında zalimin tam karşısında olmuştur. Bu günde durum farklı değildir.

Ülkeyi adeta açık cezaevine dönüştüren iktidar, muhalif olan kim varsa susturmak için her yolu deniyor. Cemevlerimizi minaresiz camiye çevrime çabası da, kurum yöneticilerimize açılan davalarda, tehditler de bunları amaçlamaktadır. Bu bağlamda özellikle İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Alevi ve devrimcilerin direnişini kıramayan iktidar, kurum başkanlarımıza davalar açıyor, tutukluyor. Bunun son örneğini Gazi Şehitleri Cemevimizin uzun yıllar başkanlığını yapmış Göksel Fidan’ı gözaltına alarak göstermiştir.

AKP zihniyeti ortadadır ve nettir. Daha dün Isparta’da Cemevi açılışında genel başkanımızı kürsüden indirmeye çalışan zihniyet ne ise, üyelerimizi tutuklayan davalar açan zihniyet de aynıdır. Göksel Fidan yıllardır Gazi Mahallesi’nde yaşayan ve herkes tarafından tanınan biridir. Eğer hakkında bir iddia varsa savcılığa çağırıldığı taktirde pekala gidip ifade verecektir. Fakat buna rağmen evi saat sabahın 6’sında basılarak gözaltına alınıyor.

Gazi Mahallesi yakın tarihte Alevi katliamına uğratılmış bir mahalledir ve Pir Sultan örgütlülüğü için kırmızı çizgidir. Tıpkı, Ümraniye gibi, tıpkı Gülsuyu, Sarıgazi, Okmeydanı gibi. Altını çizerek belirtelim ki;ülkemizde faşizm dinci gericilikten beslenmektedir. Toplumun demokrasi, özgürlük, eşitlik gibi değerlerden uzaklaşarak gericileştirilmesi Alevilerin baskı altına alınmasıyla paralel devam etmiştir. Bir taraftan devrimciler susturulmaya çalışılırken, bir taraftan da zaten yasaklı olan Alevilik kuşatma altına alınıyor.

Tüm bunların karşısında Aleviler devrimcileri, demokratları her yerde ve koşulda desteklemeye devam etmektedir. Bizler özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırırken, baskılara, hak ve hukuksuzluğa karşı mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.

Şeriata karşı demokrasi, sömürüye karşı özgürlük mücadelesini devrimcilerle omuz omuza vermeye devam edeceğiz. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak mazlumun yanında zalimin karşısında olduk. Göksel Fidan yalnız değildir. Derhal serbest bırakılmalıdır. Yezid varsa Hüseyin de vardır. Hınzır Paşalar varsa Pir Sultanlar’da vardır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: