Ana Sayfa Haberler Şeyh Bedreddin filminin Londra galası yoğun ilgi gördü-VİDEO

Şeyh Bedreddin filminin Londra galası yoğun ilgi gördü-VİDEO

0
Şeyh Bedreddin filminin Londra galası yoğun ilgi gördü-VİDEO

Şeyh Bedreddin’in ve yol arkadaşları Börklüce Mustafa, Torlak Kemal’in hayatını konu alan ‘Hakikat: Şeyh Bedrettin’ filminin galası Londra’da yoğun ilgiyle karşılandı.

Şeyh Bedreddin’in hayatını konu alan ve 8 Ekim’de vizyona giren“Hakikat-Şeyh Bedreddin” filminin galası Londra’da gerçekleşti.

Cineworld Enfield’de yapılan galaya CHP’nin eski milletvekili Mehmet Tüm, Alevi kurumları, filmin oyuncalarından Bülent Emre Parlak, yapımcı Meryem Doğan ve çok sayıda kişi katıldı.

“FİLMİN İCRA EDİLMESİ ZORLU BİR SÜREÇTİ”

PİRHA’ya konuşan filmin oyuncalarından Bülent Emre Parlak, filmin icra edilmesinin zorlu bir süreç olduğunu belirterek, “Galalar birçok şehirde çok yoğun geçti. Sinema sanatının icra ediliş biçimiyle her anlamda zorlu bir süreçti. Bununla ilgili üçüncü bir yol denemek istedik. Bu film dört sene süren bir çalışmanın ürünüdür ve insanlarımıza bir armağan ile geldik. Filmler ilgi gördükleri sürece yaşayabilirler ve kendilerinden sonra gelecek hikayelere ön ayak olurlar. Hakikat gibi filmlerin daha çok olması için seyircilerin yalnız bırakmaması gerekiyor” diye konuştu.

“BEDREDDİN YAŞIYOR AMA ONU ASANLAR HATIRLANMIYOR”

Kolektif bir emeğin ürünü olan filme herkesin ilgi göstermesi çağrısında bulunan CHP eski Milletvekili Mehmet Tüm ise, “Filme gerçekten çok büyük bir emek verildi. Emek ve destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyorum. 14. yüzyıldan bu yana bu topraklarda çok şeyin değişmediğini görüyoruz. Baskı, zulüm değişik biçimlerde devam ediyor. Bu topraklarda ne zaman zulme karşı bir başkaldırı olduysa çok acımasız bir şekilde bastırdıklarını gördük. Bunlara karşı da mücadele bitmeden devam ediyor. Bedreddin bugün canlı yaşıyor ama Bedreddin’i asanları kimse hatırlamıyor. Mücadele veren, zalime karşı duran bu değerlere sahip çıkacağız” dedi.

“ŞEYH BEDRETTİN ALEVİLERDE ÖNEMLİ BİR YER TEŞKİL EDİYOR”

Weastminster Üniversitesi’nden Dr. Ümit Çetin ise Şeyh Bedreddin’in Alevilerin hafızasında önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, “Şeyh Bedrettin hikayesi Alevilerin hafızasında önemli bir yer teşkil ediyor. Salondaki atmosferde de bunu hissedebildik. Aleviler bu filmi kendilerinden bir ses gibi gördü. Filmin, Alevi felsefesinin hikayesini taşıyan özelliği var” ifadelerini kullandı.

“HALKLAR VE İNANÇLARA YÖNELİK KATLİAM POLİTİKASI DEVAM EDİYOR”

Filmi izlemeye gelen İsmail İncedal da, halklar ve inançlar üzerindeki katliam politikalarının devam ettiğini dile getirerek, O dönemin feodalitesine karşı Şeyh Bedrettin, Börklüce Mustafa ve yoldaşları büyük bir mücadele veriyor. Osmanlı ekilen ürünün dörtte birine köylüye veriyor. Şeyh Bedrettin ise eşitlikçiliği savunuyor. O günkü zulüm bugün hala devam etmektedir. Devlet politikası ile Kürtler, Aleviler, Ermeniler şahsında halklar ve inançlar soykırımlara uğramıştır. İnsanların hak, hukuk ve adalet araması noktasına birleşik bir mücadeleye ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

Elif TABAK/LONDRA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: