Ana Sayfa Haberler Hatice Yüksel Ana Kantarma Köyü’ne uğurlandı -VİDEO

Hatice Yüksel Ana Kantarma Köyü’ne uğurlandı -VİDEO

0
Hatice Yüksel Ana Kantarma Köyü’ne uğurlandı -VİDEO

İstanbul’da dün Hakk’a yürüyen Sinemilli Ocağı’ndan Hatice Yüksel Ana, bugün 1 Mayıs Mahallesi’nde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’nde yapılan Hakk’a yürüme erkanından sonra toprağa sırlanmak üzere Elbistan’ın Kantarma Köyü’ne uğrulandı. 

Sinemilli Ocağı’ndan Mehmet Mustafa Yüksel Dede’nin eşi, Mehmet Yüksel dedenin annesi Hatice Yüksel Ana İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede dün Hakk’a yürüdü.

Hatice Yüksel Ana bugün 1 Mayıs Mahallesi’nde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’nde Hakk’a uğurlandı. Hakk’a uğurlama erkanını Sefa Öztürk dede yürüttü.

Rızalık alan Sefa Öztürk dede; “Hatice Ana da herkes gibi geldi dünyaya, yedi, içti, kondu, göçtü. Doğada hiçbir şey durduğu yerde durmuyor. Her şey değişiyor, dönüşüyor, başka bir boyuta yürüyor. Alevilik’te ölüm yoktur biliyorsunuz. Koca Yunus diyor ki; O bizim lokmalarımızda, cemlerimizde ve sevenlerinin yüreğinde, gönlünde varlığını sürdürmeye devam edecektir. Mademki dünyaya geldik Aşık Veysel’in dediği gibi; Her kim ki olursa bu sırra mazhar,/ Dünyaya bırakır ölmez bir eser/ Gün gelir Veysel’i bağrına basar/ Benim sâdık yârim kara topraktır. Yani bu dünyada ismimizi neyle anılmasını istiyorsak öyle yaşamalıyız. Kavga etmenin, kırmanın, zulmetmenin kimseye bir faydası yoktur. İlim yolunda, irfan yolunda hiç olmazsa çevremizdeki yaşayan canlılara faydamız olmalıdır. 72 cana bir bakarsak dünyaya geliş amacımızın da bir anlamı olmuş olur. Kah bize konuk olan kah bizim konuk olduğumuz Hatice Ana rızalık istemektedir. Ola ki bilmeden incittiği, bilmeden kırdığı olmuştur. Hatice Anaya bu dünyadaki muhabbetinde, ceminde rızalık verip haklarınızı helal ediyor musunuz?” dedi.

Cemevinde yapılan Hakk’a uğurlama erkanına Londra’da yaşayan oğlu Mehmet Yüksel dede katılamadı. Mehmet Yüksel dede Londra’dan mesaj gönderdi.

Mehmet Yüksel dede gönderdiği mesajında şunları dile getirdi:

“Bir anneyi kaybetmek dünyayı kaybetmekmiş. Sevgili annem Kantarlı Sinemilli Ocağı’ndan Süleyman Soysüren dedenin Guley ananın kızı. Rahmetli Mehmet Mustafa Yüksel dedenin eşidir. Ahmet, Ali, İbrahim, Mehmet, Selver ve Elif Yüksel’in annesi anamız Hatice Yüksel’i kaybettik. Mehmet Mustafa’sına ve hasreti ile yandığı Ali’sine kavuştu. Devri daim olsun. Eğer var ise bütün haklarımız sana helali hoş olsun. Sen bize can verdin, besledin, büyüttün, ezamıza katlandın. Üzerimizde sonsuz emeğin ve hakkın var. Lütfen sen bize tüm haklarını helal et. Sevgili babamıza ve kardeşimiz Ali’ye özlemlerimizi ilet. Hak yardımcın Hızır yoldaşın olsun. Güle güle anneciğim. Tekrar kavuşup görüşünceye dek. Hoşça kal… Oğulların ve kızların.”

Hatice Yüksel Ana bugün 1 Mayıs Mahallesi’nde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’nde yapılan Hakk’a uğurlama erkanından sonra toprağa sırlanmak üzere Elbistan’ın Kantarma Köyü’ne götürüldü.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: