Ressam Ali Akdemir cemevinde gençlere ücretsiz resim dersi veriyor-VİDEO

0
87

Ressam Ali Akdemir, PSAKD Pendik Şubesi Cemevinde ücretsiz resim dersleri veriyor. Akdemir, Alevi kurumlarına çağrı yaparak; “Gençleri olmayanın geleceği olamaz. Sanatı olmayan toplumlar ise köle toplumlarıdır. Tüm demokratik kitle örgütleri ve özellikle Alevi kurumları gençlere imkanlarını sunsunlar. Kapılarını açsınlar. Ders verecek arkadaşlar var. Ben ücretsiz olarak veriyorum” dedi.

Dersimli ressam Ali Akdemir 55-60 yıldır resim yapıyor. Akdemir, İstanbul Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Pendik Şubesi Cemevinde gençlere ücretsiz olarak resim dersi veriyor. İki grup halinde yaklaşık 25 öğrencisi olan Akdemir, Alevi kurumlarının, gençlerin sanat ile buluşmalarına destek vermesi gerektiğini ifade ederek, “Gençleri olmayanın geleceği olamaz. Sanatı olmayan toplumlar ise bir bakıma köle toplumlarıdır” diyor.

“GENÇLERİN SANATLA BULUŞMASI ÇOK GÜZEL”

PSAKD’nin kuruluşundan itibaren kuruma emek verenlerden biri olduğunu kaydeden Akdemir, “‘Gençler geleceğimizdir’, programı ile çocuklarımızı ve geleceğini sanata yönlendirmek için böyle bir proje başlattık. Derneğimizin yönetim kurulu kararı ile hayata geçirdik. Aslında daha evvel böyle bir karar alınmalıydı. Maalesef Alevi kurumlarında böyle bir sanatsal faaliyet yapılmadı.

Bütün Alevi kurumları ve demokratik kitle örgütlerinin gençlere bu imkanı sunmaları gerekiyor. Bazı duyarlı arkadaşlarımızın desteğiyle bu işi yapıyoruz. Gençlerin güzel işler çıkaracaklarına inanıyorum. Hepsi, canla başla resim çizmeyi isteyen öğrenciler. Gençlerimizin sanatla buluşması çok güzel” ifadelerini kullandı.

“ALEVİ KURUMLARI GENÇLERE KAPILARINI AÇSINLAR”

Akdemir, Türkiye genelinde bugüne kadar 50’nin üzerinde resim sergisi açtığını belirtirken; pandemi sürecinde, yaşadığı yerde çalışan sağlık çalışanlarının kara kalem portrelerini de yaptığını sözlerine ekledi.

“Gençlerimizin hepsi hevesli ve destek bekliyorlar” diyen Akdemir, sanatsal çalışmalar konusunda birçok kuruma öneride bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Sanatı olmayan toplumların köle toplumlar olduğunu söyleyebiliriz. Gençliği olmayanın geleceği yok. Sadece resim değil. Hikaye, şiir, tiyatro, sinema dalında da kurumlarımızın gençlere katkı sunması gerekiyor. Çünkü o imkanlar bu kurumlarda var. Maalesef kurumlar bu konuda bugüne kadar çok geride kalmışlardır. Yaklaşık 22 öğrenci var. Resim malzemeleri bazı duyarlı arkadaşların desteğiyle alınıyor. Boya çok pahalı. Öğrenciler boyaları ortak kullanıyor.

Herkes kurstan memnun. Başaracaklarını düşünüyorum. İyi ressamlar çıkacak. Tüm demokratik kitle örgütleri ve özellikle Alevi kurumlarına çağrıda bulunuyoruz. Gençlere imkanlarını sunsunlar. Kapılarını açsınlar. Ders verecek arkadaşlar var. Ben ücretsiz olarak veriyorum.”

Barış KOP / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın