Ana Sayfa Haberler HDP Eş Genel Başkanları Alevi örgütlerinin başkanlarıyla buluştu -VİDEO

HDP Eş Genel Başkanları Alevi örgütlerinin başkanlarıyla buluştu -VİDEO

0
HDP Eş Genel Başkanları Alevi örgütlerinin başkanlarıyla buluştu -VİDEO

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, ‘Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu’ kapsamında Ankara’da Alevi örgüt temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda konuşan Sancar; “Demokrasiye, eşit yurttaşlığa, adalete, özgürlüğe giden yolda yürüyüşümüzü nasıl birlikte gerçekleştireceğimizi konuşmak istiyoruz. Amacımız diyalog ve müzakerenin yerleşmesi ve kurumsallaşmasıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu, partinin Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın katılımıyla “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu” kapsamında Alevi örgütlerinin temsilcileriyle  Ankara’da bir otelde bir araya geldi.

Toplantıya, HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, HDP Alevi Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Zeynel Özen, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Genel Başkanı Turgut Öker, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ile Genel Sekreter Özgür Kaplan, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkez yöneticileri Mustafa Karabudak ve Melahat Teke, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı İsmet Kurt, Genel Yürütme Kurulu (GYK)  üyesi Rıza Tanrıverdi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, Koçgiri Kültür Derneği Başkanı Rıza Karaman ve Divriği Kültür Derneği temsilcisi Nurullah Ünsal katıldı.

“DEKLARASYONUMUZU ALEVİ KURUMLARLA DA TARTIŞMAK İSTİYORUZ”

Toplantıda ilk olarak HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları söz aldı. Hatimoğlulları konuşmasında; “Bugün adalete, demokrasiye, barışa çağrı deklarasyonumuzun Türkiye’nin bütün sathında çeşitli kurum demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerle tartışmayı istiyoruz. Bu çerçevede bugün Alevi kurumları ile bir aradayız” dedi.

“EŞİT YURTTAŞLIĞA, ADALETE, ÖZGÜRLÜĞE GİDEN YOLU KONUŞMAK İSTİYORUZ”

Ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuştu. Alevi kurum temsilcilerine katıldıkları için teşekkür eden Sancar şunları dile getirdi:

“Sizleri dinlemek ve yolu birlikte yürüme imkânını tartışmak için buradayız. Toplantının odağında deklarasyonumuz var. Deklarasyonumuz tüm toplum kesimlerine müzakere davetidir. Temel sorun ve acil gündemlerin en geniş toplumsal müzakere ile ele alınması gerektiğini söyledik. Deklarasyonumuzdaki eksikleri de tartışacağımız bir programı hayata geçirmeye başladık. Varsa eksik ve yanlışlarımızı sizlerden dinlemek istiyoruz. Bunun ötesinde demokrasiye, eşit yurttaşlığa, adalete, özgürlüğe giden yolda yürüyüşümüzü nasıl birlikte gerçekleştireceğimizi konuşmak istiyoruz. Amacımız diyalog ve müzakerenin yerleşmesi ve kurumsallaşmasıdır.”

Konuşmaların ardından toplantıya basına kapalı şekilde devam edildi.

PİRHA/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: