Ana Sayfa Haberler Kenanoğlu, Meclis’te Alevi kurumlarının ortak taleplerini açıkladı-VİDEO

Kenanoğlu, Meclis’te Alevi kurumlarının ortak taleplerini açıkladı-VİDEO

0
Kenanoğlu, Meclis’te Alevi kurumlarının ortak taleplerini açıkladı-VİDEO

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Meclis’te Alevi kurumlarının ortak taleplerini dile getirdi. İçişleri Bakanlığı danışmanlarının Alevi kurumlarını ziyaret ederek taleplerini dinlemesinin oyalama taktiği olduğuna dikkat çeken Kenanoğlu, “Karşımızda 7 kez Alevi çalıştayları yapmış, elinde çok sayıda doküman ve rapor olan bir iktidar var. Tüm bunlara rağmen hükümetin İçişleri Bakanı’nın danışmanları aracılığıyla Alevi kurumlarını dolaşması oyalamacadır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu Meclis’te yaptığı basın toplantısında İçişleri Bakanlığı danışmanlarının Alevi kurumlarını dolaşması, Isparta Cemevi açılışında Isparta Belediye Başkanı’nın Diyanet’i eleştiren PSAKD Gani Kaplan’a yönelik hadsiz müdahalesi ve İstanbul’da bulunun 41 Alevi kurumu, cemevi ve vakfın ortak talepleri hakkında konuştu.

İçişleri Bakanlığının yetkilendirdiği kimi isimlerin Alevi kurumlarına yönelik ziyaretlerinin Alevi toplumunu oyalama taktiği olduğunu ifade eden Kenenaoğlu, Alevilerin taleplerinin ancak anayasal değişiklerle çözüleceğini söyledi.

Kenanoğlu, ayrıca Isparta Cemevinin açılışında PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a belediye başkanının müdahalesine sert tepki göstererek, “Isparta Belediye Başkanı bu hadsizliğe nasıl cesaret edebiliyor?” diye sordu. Kenanoğlu, İstanbul’da bulunan 41 Alevi kurumu, cemevi ve vakfın bir araya gelerek oluşturduğu ve Alevilerin taleplerini içeren dilekçelerin mecliste savunucusu ve takipçisi olacaklarını dile getirdi.  

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN ALEVİ KURUMLARINA ZİYARETİ OYALAMACADIR”

Alevilerin tepkisine rağmen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek Alevi kurumlarına ‘ihtiyaç’ ziyaretlerinin oyalama olduğuna vurguda bulunan Kenanoğlu, şunları söyledi:

“Birkaç aydır İçişleri Bakanlığı, danışmanları aracılığıyla Alevi kurumlarını gezerek Alevi toplumunun taleplerini aldıklarını ifade ediyorlar. Karşımızda 7 kez Alevi çalıştayları yapmış, elinde çok sayıda doküman ve rapor olan bir iktidar var. Bütün bu çalıştaylar sürecinde Alevi toplumu temsilcileri aracılığıyla o masaya oturarak taleplerini ve sorunlarının çözümüne dair önerilerini paylaştı. Tüm bunlara rağmen hükümetin İçişleri Bakanlığı’nın danışmanları aracılığıyla Alevi kurumlarını dolaşması oyalamacadır. Yapılan görüşmelerin tamamı beton, çimento, boya üzerine üzerine kurulu. Alevi kurumları bakanlık danışmanlarına bu taleplerin sadece çimento, beton, boya olmayacağını, Alevilerin taleplerinin anayasal değişiklerle çözülmesi gereken sorunlar olduğunu belirtmişler. Bunun başında cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması meselesidir. İbadethane statüsü verilsin veya verilmesin orası Alevilerin ibadethanesidir. İbadethane statüsü verilmediği için de diğer inançların faydalandığı imkanlardan yararlanamıyor.”

“ISPARTA BELEDİYE BAŞKANI BABASININ PARASIYLA MI KATKI SUNDU?

Kenanoğlu, Isparta Cemevinin açılışı sırasında PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan konuşurken provokasyon yapan Isparta Belediye Başkanı’nın saldırını kınayarak, Alevi toplumuna yönelik küstahlık yapıldığını dile getirdi.

Kenanoğlu, “Alevi kurumları ısrarla taleplerinin bilincinde olarak cemevlerinin statüsü ile ilgili olarak taleplerini dile getiriyorlar. Geçtiğimiz hafta Isparta’da çok çirkin bir olay yaşandı. Isparta Cemevi açılışında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan kürsüden Diyanet İşleri Başkanlığı’nı eleştirdi. Diyanet İşleri Başkanı, ‘Cemevleri bizlerin kırmızı çizgisidir, asla ibadethane olarak kabul etmeyiz’ dedi. Buna karşı tepkisini dile getiren Gani Kaplan’a, Isparta Belediye Başkanı, ‘Burada siyaset yapma. Sen Diyanet’i, Cumhurbaşkanımızı eleştiremezsin’ diyerek saldırıda bulundu ve kürsüden inmesini istedi. Isparta Belediye Başkanı bu hadsizliğe nasıl cesaret edebiliyor? Isparta Cemevine belediyenin yaptığı harcamaları sanki babasının parası, annesinin bozdurduğu bilezikler ile yaptı. Alevi toplumuna ahkam kesip, küstahlık yapabiliyor. Bunlar Alevi toplumunun ödediği vergiler ile oluşan bütçelerdir. Bu bütçelerde de Alevi toplumunun ve cemevlerinin hakkı vardır, ana sütü gibi helaldir. Bunu sadece Isparta Belediye Başkanı şahsında değil birçok belediyede de görüyoruz. Alevi toplumunu bu belediyelere muhtaç edenler bu iktidardır. Cemevleri ile ilgili CHP’li belediyelerle de çok ciddi sıkıntılar var. Bazı yerlerde cemevlerinin anahtarı zabıtaların cebinde geziyor. Bunun önünü kesmek için cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, ibadethane kapsamına alınması ve kimseye mecbur olmaması gerekiyor” dedi.

“ALEVİLERİN TALEPLERİNİN SAVUNUCUSU VE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

İstanbul’da bulunan Alevi kurumları, cemevleri, vakıflar, dergahlar olmak üzere 41 kurumun bir araya gelerek açıkladıkları 12 maddelik talepleri mecliste savunacaklarının altını çizen Kenanoğlu, “Bu talepler Alevi kurumlarının ortak talebidir ve doğru buluyoruz. Bu taleplerin mecliste savunucusu ve takipçisi olacağız. Bizim de talebimiz Alevi toplumun talebidir. Bu talepler,  sadece bunu açıklayan 41 Alevi kurumunun talebi değil, tüm Alevi kurumlarının, demokratik ve laik bir ülke arzu eden tüm toplumun talepleridir. Biz, bu taleplerin yerine getirilmesi için Pazartesi günü Cemevlerinin statüsü ile ilgili Meclis Başkanlığı’na bir kanun teklifi vereceğiz ve tüm bu taleplerin takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ ANKARA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: