Ana Sayfa Haberler Sivas Katliamı duruşmasında Çiller’in dinlenmesi talebi reddedildi-VİDEO

Sivas Katliamı duruşmasında Çiller’in dinlenmesi talebi reddedildi-VİDEO

0
Sivas Katliamı duruşmasında Çiller’in dinlenmesi talebi reddedildi-VİDEO

Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın 26. duruşmasına bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada Av. Özgür Piroğlu’nun dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in tanık olarak dinlenmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi. Duruşma 19 Ocak 2022 tarihine ertelendi. 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında Madımak Oteli’nin binlerce gerici tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yaşamını yitirmesinin üzerinden 29 yıl geçti.

2012 yılında zaman aşımına uğratılan Sivas’ta Madımak Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın duruşmasına bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya mağdur yakınları, Demokratik Alevi Dernekleri, Kızılırmak Federasyonu yöneticileri, HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Filiz kerestecioğlu ve Ankara İl yöneticileri katıldı.

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa da duruşmada Sivas’ta bir Alevi soykırımı yapıldığını vurguladı. Karababa “Koçgiri’den başlamak üzere, Dersim, Çorum, Malatya, Maraş, Sivas ve Gazi periyodik olarak devlet tarafından Alevi soykırımı yapılmıştır” dedi.

Karababa şunları ifade etti:

“Almanya 3 firari teröristi teslim etmelidir. 29 yıldır bu dava sürüyor. Bu firarilerin adresleri bellidir. Mahkeme bunun üzerine gitmelidir, istemelidir. Bu dava üstün körü sürdürülüp kapatılmamalı.

Avukat Özgür Piroğlu duruşmada dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in dinlenmesi talebinde bulundu. Piroğlu, Çiller döneminde iki tane Alevi soykırımı olduğunu, bunlardan birinin Sivas Katliamı diğerinin de Gazi Katliamı olduğunu belirtti. Ancak mahkeme Piroğlu’nun talebini reddetti.

Duruşma 19 Ocak 2022’ye ertelendi.

Duruşma sonrası Can TV mikrofonuna konuşan Av. Özgür Piroğlu, Tansu Çiller’in Sivas ve Gazi katliamlarından sorumlu olduğunu ve mahkeme dinlenmesi gerektiğini söyledi.

<

p class=”p1″>Hüseyin Karababa ise, “Bir katliamın üzerini kapatmaya çalışıyorlar. Alevi soykırımı ifadesini kullandım. Maraş, Çorum, Gazi katliamlarını gördüğümüzde bir Alevi soykırımı var. Alevilerin başından geçen bu. Maraş’ta bir milletvekili çıkarılamıyor. Çünkü bizi göç ettirdiler. Hollanda’nın gözlemcisi duruşmaya katılıyor artık. Devlet bize soykırım yapıyor. Katliamlar yaparak soykırım oluşturuyor. Dönemin Valisi Ahmet Karabilgin konuşmak istiyor ama mahkeme konuşturmuyor. Hiç bir devlet yetkilisi yargılanmadı. Avukatım Çiller’i gündeme getirdi. Hesaplaşacağız. Yüzleşeceğiz” dedi.

PİRHA/ ANKARA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: