Ana Sayfa Haberler Fethiye’de tam teşekküllü bir cemevi yapılacak- VİDEO

Fethiye’de tam teşekküllü bir cemevi yapılacak- VİDEO

0
Fethiye’de tam teşekküllü bir cemevi yapılacak- VİDEO

Fethiye AKD Genel Sekreteri Zeki Tunca, ilçelerinde bulunan mevcut cemevi ve yapmayı planladıkları yeni cemevine ilişkin bilgiler verdi. Tunca, “İki tane Alevi derneğimiz bir tane cemevimiz var. Yeni yapacağımız cemevinde tüm eksikleri gidereceğiz. Böylece halkımıza çok daha iyi hizmetler verebileceğiz” dedi. 

Fethiye Alevi Kültür Derneği (AKD) Genel Sekreteri Zeki Tunca, kullandıkları mevcut cemevi ve yapmayı planladıkları yeni cemevi hakkında bilgiler verdi.

Cemevlerinin ana yol üzerinde çok katlı bir binanın 2. katında bulunduğunu söyleyen Tunca, bu durumun cemevine  gelmek isteyen engelli ve yaşlı canları olumsuz etkilediğini ifade etti. Mevcut cemevinde gasilhane, kurban kesme alanı da olmadığını aktaran Tunca yapmayı planladıkları yeni cemevinde tüm eksiklerin giderileceğini söyledi.

“İKİ ALEVİ DERNEĞİMİZ, BİR CEMEVİMİZ VAR”

Fethiye’de yaklaşık 20-25 bin Alevi yurttaşın yaşadığı bilgisini veren Tunca şunları dile getirdi:

“İki tane Alevi derneğimiz var. Biri Fethiye Alevi Kültür Derneği. Bu dernek herhangi bir yere bağlı olmayan, bağımsız bir dernek. Bir diğeri de komşumuz olan Fethiye Pir Sultan Abdal Kültür Derneği. Fethiye’de PSAKD ile bazı etkinlikleri istişare ederek birlikte yapıyoruz. Biz şu anda bir cemevine sahibiz. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin cemevi olmadığından buradaki cemevimizde faaliyette bulunuyor. Kendilerine her türlü yardımı yaparız, yapıyoruz da.”

“EKSİĞİMİZ ÇOK, YENİ YAPACAĞIMIZ CEMEVİMİZDE BU EKSİKLİKLER OLMAYACAK”

Fethiye’de bulunan cemevi hakkında da bilgiler veren Tunca şunları kaydetti:

“Cemevimiz ana yol üzerinde çok katlı bir binanın 2. katında bulunmaktadır. Fethiye’de ibadetler genellikle akşamları yapıldığı ve cemevimiz 2. katta olduğundan yaşlı insanlarımız ve bazı engelli canlarımız cemevimize ulaşma noktasında bir hayli güçlük yaşıyor. Bu nedenle basamaklarla çıkılmayan imkânları daha da geliştirilmiş yeni bir cemevine ihtiyacımız var. Örneğin bu cemevimize bir gasilhane, bir kurban kesme yeri düşünüyoruz. Çünkü bulunduğumuz binanın çok katlı olması ve 2. katta olmasından dolayı bu işi yapamıyoruz. Bina eski bir bina olduğu için bu amaca uygun olarak yapılmamış. Ama yeni bir cemevinde cenaze yıkama yerleri, morgları ve kurban kesim yerlerini yapacağız. Böylece halkımıza çok daha iyi hizmetler verebileceğimiz kanaatindeyim. Fethiye Belediyesi’nin adımıza tahsis ettiği bir arsamız var ve bu arsa üzerinde imar değişikliği ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan imar değişikliği onayları alındıktan sonra hızla yeni bir cemevi yapılacak ve halkımıza daha iyi hizmetler verilecek. Mevcut cemevimizi ise eğitim ve kültür faaliyetleri yürüttüğümüz yer olarak kullanmaya devam edeceğiz.”

Cebrail ARSLAN/Fethiye-MUĞLA 

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: