Ana Sayfa Haberler Alevi ismini patentleyen İslam Alevi teşkilatına karşı açılan davanın ilk duruşması görüldü

Alevi ismini patentleyen İslam Alevi teşkilatına karşı açılan davanın ilk duruşması görüldü

0
Alevi ismini patentleyen İslam Alevi teşkilatına karşı açılan davanın ilk duruşması görüldü

Viyana Patentamt’da Avusturya İslam Alevi teşkilatının Alevi ismini patentlenmesine karşı AABF’nin açtığı davanın duruşması görüldü.

Avusturya İslam Alevi Teşkilatı’nın ‘Alevi’ ismini özel şirket gibi patentlemek istemesine karşı açılan davanın ilk duruşma görüldü. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Alevi ismini kullanan diğer Alevi kurumlarını kendilerine patent ismi ödemesi gerektiğini söyleyen Avusturya İslam Alevi Teşkilatı’na karşı dava açmıştı.

Avusturya Alevi Birliği Federasyonu (AABF) açtığı davada Alevi isminin tüm Alevilere ait olduğunu,  patentlenemeyeceğini belirtmişti. Davanın sözlü ilk duruşması bugün Viyana’da görüldü.

Mahkemeye Innsbruck, Salzburg, Graz, St.Pölten, Wr.Neustadt ve Viyana Alevi Kültür Merkezleri başta olmak üzere AABF yöneticileri katıldı.

Saat 10:00’da başlayan duruşmaya Avusturya Alevi Birliği Federasyonu (AABF) kalabalık bir kitle katılırken, İslam Alevi Teşkilatının avukatıyla birlikte bir kişi katıldı.

Mahkeme hakimi dosyalar ile ilgi önce avukatlara daha sonra taraflara söz hakkı verdikten sonra davanın kararını yazılı olarak bildireceğini belirterek davayı bitirdi.

(Kaynak: WelgMedya)

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: