Ana Sayfa Haberler ADFE Başkanı Fırat’tan, Alevilere hakaret eden şahıs hakkında suç duyurusu

ADFE Başkanı Fırat’tan, Alevilere hakaret eden şahıs hakkında suç duyurusu

0
ADFE Başkanı Fırat’tan, Alevilere hakaret eden şahıs hakkında suç duyurusu

Enes Kaya isimli şahsın Alevilere yönelik hakaret içeren paylaşımları ile ilgili olarak Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat suç duyurusunda bulundu.

Enes Kaya isimli şahıs geçen günlerde Twitter hesabı üzerinden Alevilere yönelik hakaret içeren paylaşımda bulunmuştu.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve avukatları, Enes Kaya hakkında bugün suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

“NEFRET SÖYLEMİNDE BULUNANLAR CEZASINI ÇEKMELİ”

PİRHA‘ya konuşan Fırat, kurumları bünyesinde kurdukları komisyon ile bundan sonra nefret söylemlerini takip edeceklerini söyledi. Enes Kaya isimli kişi hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Fırat, şöyle konuştu:

“Nefret söylemleri özellikle sosyal medya üzerinden farklı boyutlara ulaştı. Dedikodu üzerinden algı yaratmaya çalışıyorlar. Gerek kişisel gerekse de kurumlarımızı itibarsızlaştırma. Geçenlerde Enes Kaya isimli biri Alevilere yönelik onlarca nefret söylemi içeren paylaşım yapmış. Geçtiğimiz günlerde yine bir kişi Alevilerle ilgili benzer paylaşım yaptıktan sonra şaka yaptığını söyledi ve serbest bırakıldı.

Nefret söyleminde bulunanlar bu şekilde bırakılmamalı. Sosyal medyadaki bir paylaşım nedeniyle insanlar ‘hakaret’ iddiasıyla içeri alınıyorlar. Ki kimsenin kimseye hakaret hakkı yok zaten. Ama nefret suçlarına hiçbir ceza verilmiyor. Karşı cenaha dair bir paylaşım yapanlar şikayet dahi edilmeden apar topar gözaltına alınıyor. Biz bu anlamda adaletin herkese uygulanmasını talep ediyoruz.

“NEFRET SÖYLEMLERİNE KARŞI KURUMUMUZDA KOMİSYON KURDUK”

Alevi gelenek ve göreneklerine ve insanlığa karşı nefret söylemlerine dair kurumumuzun bünyesinde bir komisyon kurduk. Avukat arkadaşlarımız bu meseleler ile ilgili bundan sonra yoğun bir şekilde suç duyurularında bulunacaklar. İthamlarda bulunanlar söylediklerinin hesabını yargı önünde vermek zorunda.”

BARIŞ KOP / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: