Ana Sayfa Haberler Hakk’a yürüyen Pir Veli Doğan PİRHA’ya Baba Mansur Ocağı’nı anlatmıştı-VİDEO

Hakk’a yürüyen Pir Veli Doğan PİRHA’ya Baba Mansur Ocağı’nı anlatmıştı-VİDEO

0
Hakk’a yürüyen Pir Veli Doğan PİRHA’ya Baba Mansur Ocağı’nı anlatmıştı-VİDEO

Geçirdiği kalp krizi sonucu 20 Eylül’de Hakk’a yürüyen Baba Mansur Ocağı Piri Veli Doğan, Baba Mansur Ocağı hakkında PİRHA’ya konuşmuştu. Baba Mansur’un Mazgirt’in Muxundi köyüne yerleştiğini söyleyen Pir Doğan, “Baba Mansur ev yaparken Kureyş Baba Muxundi’ye gelince onu karşılamak için yaptığı duvara yürü diyor ve bu mekânda karşılaşıp birbirlerine ikrar veriyorlar ve Kureyş, Baba Mansur’a talip oluyor” demişti. 

Baba Mansur Ocağı pirlerinden Veli Doğan, geçirdiği kalp krizi sonucu 20 Eylül’de Hakk’a yürüdü. Pir Veli Doğan, Baba Mansur Ocağı hakkında PİRHA’ya konuşmuştu.

“ALEVİ İNANCININ RİTÜELLERİ BU OCAKTA YERİNE GETİRİLİYOR”

Baba Mansur’un Horasan’dan gelen er ve erenlerden biri olduğunu söyleyen Pir Veli Doğan, “1170 tarihinde İran Horasan’dan Anadolu’ya gelirken önce Bağın kalesine yerleşiyorlar. Kureyş Baba Nazımiye Bostanlı köyünde kalıyor, Baba Mansur Mazgirt Muxundi köyüne yerleşiyor. Baba Mansur ev yaparken Kureyş Baba Muxundi’ye gelince onu karşılamak için yaptığı duvara yürü diyor ve bu mekânda karşılaşıp birbirlerine ikrar veriyorlar. Kureyş, Baba Mansur’a talip oluyor ve o tarihten itibaren Alevi inancının ritüelleri bu ocakta yerine getiriliyor. Önceden aile büyüklerimiz bu görevi yerine getiriyorlardı, bugün de biz buradayız” diye konuşmuştu.

PİRHA/DERSİM

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: