Ana Sayfa Haberler Yazar Rıza Aydın: Isparta Belediye Başkanı’nın kürsüye yürümesi zorbalıktır

Yazar Rıza Aydın: Isparta Belediye Başkanı’nın kürsüye yürümesi zorbalıktır

0
Yazar Rıza Aydın: Isparta Belediye Başkanı’nın kürsüye yürümesi zorbalıktır

Yazar Rıza Aydın, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in Diyaneti eleştiren PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ı konuşma yaptığı kürsüden indirmek istemesine tepki gösterdi. Aydın Belediye başkanının zorbalık yaptığını ve bunun maruz görülemeyeceğini kaydetti. 

25 Eylül Cumartesi günü Isparta Cemevinin açılışı için yapılan törende PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan Alevilerin ibadethaneleri olan cemevinin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını söylemiş ve “Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez. Diyanet vesayeti var. Üzerimize çöktü” demişti.

Kaplan’ın bu sözleri üzerine Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’a doğru yürümüş ve Kaplanı’ı kürsüden indirmek istemişti. Başdeğirmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilerin ve cemevlerinin yanında olduğunu, söz konusu cemevini de kendisinin yaptırdığını iddia etmişti.

Isparta Belediye Başkanı’nın bu saldırısına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Yazar Rıza Aydın, Şükrü Başdeğirmenci’nin kürsüye yürüyüp, Gani Kaplan’ın konuşmasına fiilen engel olmasının zorbalık olduğunu ifade etti. 

Aydın, “Kürsüde ki konuşmacıya bu şekilde müdehale etmek, provakatif bir davranıştır hiçbir şekilde mazur görülemez. Bu bir zorbalıktır. Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmenci, kürsüde konuşmakta olan Gani Kaplana müdehalesi sırasında “Bu cemevini ben yaptırdım” diyerek haddini aşan bir söz söylemiştir. Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir, Aleviler cemevlerinin yapımı sırasında kamusal görev yapan yerel yetkililer ile merkezi hükümet yetkililerinden kamusal hakları olan yardımları isteyip almaktadırlar. Isparta Belediye Başkanı, Isparta Belediyesi’ni babasının çiftliği gibi görerek, burayı ben yaptırdım, ben yardım ettim demesi doğru değildir. Belediye Başkanı kamu malını yani belediye yardımını kendi malı gibi göremez. Isparta Belediye Başkanı’nın bu davranışı hiçbir ahlaki kurala sığmaz” dedi. 

Yazar Rıza Aydın, “Pir Sultan Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın söyledikleri Demokratik Alevi örgütlülüğünün genel düşünceleridir, sonuna kadar haklıdır” diye belirtti.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: