Konya’da kentsel dönüşüm bahanesiyle Abdallar evlerinden ediliyor!

0
26

Konya’nın Yeni Mahalle semtinde sürdürülen kentsel dönüşüm sebebiyle Abdal toplumunun mağduriyeti gün geçtikçe büyüyor. Yurttaşlar, arazilerinin belediye tarafından gasp edildiğini belirterek “Bugün arsalarımızı satsak, verilen parayla Konya’nın dışında dahi ev alamayız. Asıl amaçlanan Abdalları yurdundan etmek” ifadelerini kullandı.

Konya’nın Karatay ilçesine bağlı Yeni Mahalle’de yaşayan Abdalların evleri belediye zoruyla yıkılıyor. Mahalleliler, tapulu arazilerinin değerinin çok altında satın alınmak istendiğine vurgu yapıyor.

Karatay Belediyesi, “Yeni Mahalle cazibe merkezi” olacak dese de Abdal toplumunun yaşadığı mağduriyet görmezden geliniyor. Kentsel dönüşüm adı altında yıkımın ilk adresi olan Yeni Mahalle’de şu ana kadar en az 50 evin yıkıldığı söyleniyor.

MÜTEAHHİTLER, ABDALLARIN YURDUNA DA GÖZ DİKTİ!

Şehir merkezinde sayılabilecek Yeni Mahalle bugün müteahhitlerin de en çok göz diktiği adreslerden biri. Ancak amaçlanan; bölgedeki demografik yapının bütünüyle değişmesi yönünde. Konya’da gelir düzeyi en düşük insanlar olan Abdallar, şimdi de doğup büyüdüğü bölgeden zorla uzaklaştırılıyor. Belediye, “görüntü kirliliği” sebebi ile söz konusu evleri yıkacaklarını söylese de yurttaşlar, “Alevi olduğumuz için dışlanıyoruz” diyor.

ARAZİLER USULSÜZCE KAMULAŞTIRILIYOR!

Yaşananlara dair bilgi veren Ayhan Okşimşek de Yeni Mahalle’de doğup büyüyen yurttaşlardan birisi. Karatay Belediyesi’nin daha önceki yıllarda söz konusu bölge için 4 kat çıkma izni verdiğini söyleyen Okşimşek, şimdilerde 6 kata kadar imar izni verilmekte. Ancak bir yandan da arazilerimizden kısmaktalar” dedi.

Ayhan Okşimşek, yaşadığı evin 409 metre genişliğinde olduğunu belirterek “Şu anda ise 200 küsür metre yer kaldı. Ve arazilerimizin ederi bugün metrekare fiyatına 1500 lira olarak gösteriliyor. Bugün arazimizi satsak o parayla gidip Konya’nın dışında dahi ev alamayız” diye konuştu.

Abdal ailelerin kalabalık nüfusa sahip olduğunu da anlatan Ayhan Okşimşek “Sahip olduğumuz evde 7 kişi kalmaktayız. Ortalama 80 metrekarelik bir evdeyiz. Bugün iki odalı bu evden çıksak dahi Konya’nın hiç bir yerinden ev alamayız” dedi.

“ASIL AMAÇLANAN ABDALLARI YURDUNDAN ETMEK”

Ayhan Okşimşek, belediye yetkililerinin birçok kez mahallelerine gelip yurttaşların evleri boşaltması yönünde ısrar ettiklerini de aktardı. Okşimşek, asıl amaçlananın, Alevi yurttaşları bölgeden uzaklaştırmak olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Mahallemize gelen müteahhitlerle anlaşsak dahi bizlere o yapılan apartmanlarda yer vermiyorlar. ‘Siz Abdalların yüzünden daireler satılmıyor’ diyorlar. Müteahhitler ısrarla ‘para vereyim gidin başka yerlerde yaşayın’ diyor. Hem belediye yüzde 40 arsamızdan kesiyor hem de metresi 2,5 lira olan arazimizi 1 liradan gösteriyor. Şu anda yaşadığımız yer Konya’nın gözbebeği halinde. Şehir merkezine çok yakın mesafedeyiz. Asıl amaçlanan Abdalları yurdundan etmek.”

Eren GÜVEN/KONYA

Bir Cevap Yazın