SMA hastası Irmak bebek için dayanışma konseri yapılacak-VİDEO

0
48

SMA Tip 1 tanısı konan Irmak Ateş’in tedavi olabilmesi için başlatılan kampanya devam ederken, yaklaşık 40 sanatçının katılımıyla 10 Ekim günü İstanbul’da dayanışma konseri yapılacak. Konseri düzenleyen gönüllülerden Özdal Penzeroğulları, “Acı olan bu hastalığın varlığı değil. Sonuçta bir tedavisi var. Acı olan toplumun duyarsız olması, devletin sırt dönmesidir. Bunu dayanışmayla aşacağız” ifadelerini kullandı.

SMA Tip 1 hastası olan Irmak Ateş‘in tedavisi için başlatılan kampanya sürüyor. Bu kapsamda kampanyaya destek olmak için yaklaşık 40 sanatçının katılımıyla 10 Ekim 2021 günü İstanbul Halkalı’da dayanışma konseri düzenlenecek. Irmak’ın babası Deniz Ateş ile konseri düzenleyecek gönüllülerden Özdal Penzeroğulları, PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

“KAMPANYAMIZ ŞU AN YÜZDE 10 SEVİYESİNDE”

Yeterli aşamanın kat edilemediğini kaydeden Deniz Ateş, 10 Ekim günü yapılacak konser için çağrıda bulunurken; “Kızım ölümcül bir kas hastalığıyla mücadele ediyor. Kilo kriteri gereği kızımızı şu an aç bırakıyoruz. Tedavisi için gerekli olan ilaç çok pahalı ve bizim alma gücümüz yok. 6 aydır kampanyamız sürüyor. Şu an yüzde 10’da. Bu kapsamda bir konser tertip ettik. Yaklaşık kırk sanatçı dostumuz bu kampanyaya destek de bulunuyor. Konser bileti alarak da destek de bulunabilirsiniz. Çaresiz bir durumdayız. Yardım talebinde bulunuyoruz” diye konuştu.

“ACI OLAN HASTALIK DEĞİL, DUYARSIZLIK”

Konseri düzenleyen gönüllülerden Özdal Penzeroğulları ise gerekli olan ilacın devlet tarafından karşılanması gerektiğini ifade ederken, şunları söyledi:

“SMA hastaları için gerekli olan ilaç dünyanın en pahalı ilaçlarındandır. Maalesef devlet vatandaşlarına IBAN veriyor. İnsanlar muhtaç kaldığı için dayanışma konserini düzenleme ihtiyacı duyduk. Yaklaşık kırk sanatçının gönüllü olarak yer aldığı bir dayanışma konseri düzenleyeceğiz. Türkiye’deki vicdanlı insanlara sesleniyorum. Birer bilet alarak Irmak’ın sesine nefes olabilirsiniz. Irmak’ın son 700 gramı kaldı.

SMA hastası olan bütün ailelerin seslerini daha fazla duyurması gerekiyor. Bu ilaç Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) tarafından karşılanmalıdır. Yüzde bir ihtimal dahi olsa ailelerin bu çabaya girişmesi en doğal haklarıdır. Acı olan bu hastalığın varlığı değil. Sonuçta bir tedavisi var. Acı olan toplumun duyarsız olması, devletin sırt dönmesidir. Bunu dayanışmayla aşacağız.”

Barış KOP / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın