Ana Sayfa Haberler HDP’li Gergerlioğlu’ndan cemevlerinin yasal statüye kavuşması için kanun teklifi

HDP’li Gergerlioğlu’ndan cemevlerinin yasal statüye kavuşması için kanun teklifi

0
HDP’li Gergerlioğlu’ndan cemevlerinin yasal statüye kavuşması için kanun teklifi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cemevlerinin yasal statüye kavuşması için Meclis’e kanun teklifi vererek, ibadethanelere sağlanan imkanlardan cemevlerinin de yararlanmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ibadethanelere sağlanan imkanlardan cemevlerinin de yararlanması istemiyle Meclis’e kanun teklifi verdi.

Verilen kanun teklifi ile uygulanan tüzük ve yönetmeliklerin kanuna göre yeniden düzenlenmesi yoluyla cemevlerinin yasal statüye kavuşması istendi.

“CEMEVİ İBADETHANE OLMADIĞI MÜDDETÇE BU KUL HAKKI BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN BOYNUNDADIR”

Kanun teklifinde şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa’nın 24’üncü maddesi ile herkesin din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeden kanun önünde eşitliğini tanımlayan 10’ncu maddesi gereği cemevleri’ne de ibadethane statüsü verilmelidir. Sünni İslam anlayışında da belirtildiği üzere kul hakkı en büyük günahtır ve affedilmesi sadece mağdur edilen kişinin rızasıyla olabilmektedir. Bugün geldiğimiz noktada imam hatip mezunu bir milletvekili olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Aleviler için cemevi ibadethane olmadığı müddetçe bu kul hakkı bütün Sünni inanışa sahip Müslümanların boynundadır.”

“CEMEVLERİ VERGİDEN MUAF TUTULMALI”

Kanun teklifinin gerekçesinde 14 madde yer aldı. Gerekçede; ‘Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasıyla cami, mescit, kilise ve havra gibi elektrik ve havagazı vergisinden muaf tutulmasını amaçlamaktadır. Teklif ile kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen alanlar ile 5366 sayılı Kanuna göre yenileme alanı ilan edilen alanlarda, büyükşehir belediye meclis kararı ile yıkılan cami, mescit, cemevi, kilise, havra gibi ibadethane ve yurtların yerine veya ihtiyaç duyulan yerlerde ibadethane ve yurt inşa edilebilmesi sağlanmıştır’ diye belirtilerek, cemevlerinin Bina Vergisi’nden muaf tutulması ve giderlerinin ilgili kurum ve bakanlıklarca karşılanması istendi.

PİRHA/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: