AKP’li Isparta Belediye Başkanı’nın, PSAKD Başkanı’na müdahalesi Meclis gündeminde!

0
32

Milletvekili Ali Kenanoğlu, AKP’li Isparta Belediye Başkanı’nın PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a sözlü müdahalede bulunmasını Meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in Isparta Cemevi açılışı sırasındaki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’a müdahalesine ilişkin soru önergesi verdi.

Kenanoğlu, AKP’li Başdeğirmen’in PSAKD Başkanı Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşmasına müdahale etmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı’na ve İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Cemevlerine yönelik ayrımcı tutumu dile getirdi. Yaşanan durumun ana sebebinin cemevlerinin yasal statüye kavuşamaması olduğunu ifade eden Kenanoğlu, ayrıştırıcı ve ayrımcı yaklaşımlar sergileyen Isparta Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılıp açılmayacağını ilgili makamlara sordu. 

Ali Kenanoğlu, “Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in, kendisini cemevinin sahibiymiş gibi göstermeye çalışması kabul edilecek bir tutum değildir” diyerek cemevlerinin, diğer ibadethaneler gibi destek görmediğini ifade etti.

“BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILACAK MI?”

Milletvekili Ali Kenanoğlu, kaleme aldığı önergede Cumhurbaşkanlığı’na “Bütün bu mağduriyetlerin giderilmesi için AİHM ve yerel mahkemelerin verdiği kararlar uygulanarak Cemevleri yasal ibadethane statüsüne kavuşturulacak mıdır?” diye sordu.

Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı’na ise şu soruları yöneltti:

“*Alevilerin de vergileri ile oluşan bütçeyi kullandığı halde bunu kendi cebinden harcıyormuş gibi davranıp, cemevinin sahibi gibi hareket eden, ayrıştırıcı ve ayrımcı yaklaşımlar sergileyen Isparta Belediye Başkanı ve benzer Belediye Başkanları hakkında soruşturma açılıp yaptırım uygulanacak mıdır?

*Alevi toplumunun ve Alevi kurum başkanlarının bulunduğu bir ortamda, bir kurum başkanının konuşmasına müdahale edip onu susturmaya ve kürsüden indirmeye çalışarak, halklar arasında ayrımcılık kin, nefret ve düşmanlığa alenen tahrik eden, Isparta Belediye Başkanı hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?”

PİRHA/ANKARA

Bir Cevap Yazın