Ana Sayfa Haberler ADFE Genel Başkanı Celal Fırat: Cemevi yönetimi özeleştiri vermek zorundadır-VİDEO

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat: Cemevi yönetimi özeleştiri vermek zorundadır-VİDEO

0
ADFE Genel Başkanı Celal Fırat: Cemevi yönetimi özeleştiri vermek zorundadır-VİDEO

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a konuşması sırasında yapılan müdahaleye tepki göstererek, “Belediye başkanının böyle bir hadsizlik yapması kabul edilemez” dedi. Fırat, Isparta Cemevi Başkanının konuya ilişkin özeleştiri vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Cemevinin açılışında konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ı, Diyanet’in cemevlerini inkarını dile getirmesi üzerine kürsüden indirmeye çalıştı. Belediye Başkanının bu tavrı büyük tepki topladı.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, konuya ilişkin değerlendirmesinde “Türkiye’nin geldiği noktanın acı bir göstergesi” diyerek “Gani Başkan’ın söylediğine tüm örgüt yöneticilerimiz olarak katılıyor ve bu kelamları her platformda dile getiriyoruz” dedi.

“Cemevinde dahi kendimizi ifade edemeyeceksek bu yerleri inşa etmemizin bir mantığı yok” diyen Fırat, “Cemevi yapalım mantığında Alevilerin kendini soyutlaması, var olan cemevlerinin içini doldurması ve zalimlere, firavunlara karşı kendisini örgütlemesi lazım” diye konuştu.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a “kindar” bir şekilde saldırıldığına işaret eden Fırat, “Belediye başkanının böyle bir hadsizlik yapması kabul edilemez. Cemevi yönetiminin de bu konuyla ilgili bir özeleştiri vermesi gerekiyor. Alevi toplumu yoğun bir şekilde yan yana durmalı” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ISPARTA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: