Ana Sayfa Haberler ‘Ankara Mamak’ta yaşananlar münferit değil, bir kutuplaştırma yaratacaktır’-VİDEO

‘Ankara Mamak’ta yaşananlar münferit değil, bir kutuplaştırma yaratacaktır’-VİDEO

0
‘Ankara Mamak’ta yaşananlar münferit değil, bir kutuplaştırma yaratacaktır’-VİDEO

Ankara Mamak’ta bir Din Kültürü öğretmeninin Alevileri hedef alan söylemlerini PİRHA’ya değerlendiren Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, “Ankara’da yaşanan olay münferit olarak tanımlanmamalı. Çocukların birbirleriyle olan ilişkilerini de zedeler. Bir kutuplaştırma yaratacaktır” dedi. Öğretmenin görevine son verildiğini aktaran KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise “AKP kendisine biat eden öğretmenler üzerinden ideolojik hegemonya oluşturmaktadır” diye konuştu. 

Ankara’nın Mamak ilçesindeki bir okulda sözleşmeli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin 8. sınıf öğrencilerine 20 Eylül’deki ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra parmak kaldıran öğrencilere “Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor? sorularını yöneltti. İddiaya göre M.K.’nın, “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfür etmiş” ifadelerine yönelik tepkiler sürüyor.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik konuya ilişkin olarak PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

“MAMAK’TA YAŞANANLAR MÜNFERİT DEĞİL”

“Ankara’da yaşanan olay münferit olarak tanımlanmamalı” diyen Koçak, “Geçtiğimiz hafta içerisinde bizim bölgelerde de ilginç gelişmeler yaşandı. Okulların ilk açıldığı zaman kurul toplantısında İstinye Anadolu Lisesi’nde öğretmenlere “Hepimiz Müslümanız nasıl olsa hadi oturup bir duayla açalım” ifadesi kullanıldı. Öğretmen arkadaşlar şok olmuşlar. Tepki dahi vermekte geç kalmışlar.

“OKUL KORİDORLARINDA EZAN DİNLETİLİYOR”

Aynı okulda Diyanet’ten bir görevli çağırılıp, cemaatle namaz kılma uğraşısı ve ezanın bütün okula, koridorlara ve bahçeye yansıtılması gibi bir durum oldu. Benzer bir durum Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yine ezan dışarıya veriliyor. O okulda kendi okulları yıkıldığı için misafir olarak bulunan Şişli Anadolu Lisesi var. Oradaki çocukların ciddi bir sıkıntısı ve rahatsızlığı ortaya çıkmış durumda. Çünkü bu çabaların hepsi aynı zamanda bu okullarda herkesin aynı düşünce içerisinde olduğunu kabul ediyor” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIN İLİŞKİLERİNİ ZEDELER, KUTUPLAŞTIRMA YARATIR”

Koçak, okullardaki dinsel faaliyetleri “farklılıkları yok sayan bir yaklaşım” olarak tanımlarken; şunları söyledi:

“Çocukların birbirleriyle olan ilişkilerini de zedeler. Bir kutuplaştırma yaratacaktır. Sadece çocuklar arasında değil, eğitim emekçileri açısından da ciddi bir problem var. İstanbul gibi çok farklı kültürlerden, dinlerden, mezheplerden çocuklar bu okullarda okuyorlar. Kimsenin, çocukları görünmez kılmaya hakkının olmadığını ifade etmek gerekiyor. Bilimsel, laik, anadilde bir eğitim talebimizi gittiğimiz her yerde dillendiriyoruz ve bunun için mücadelemiz de devam edecek.”

“AKP BU ÖĞRETMENLER ÜZERİNDEN İDEOLOJİK HEGEMONYA OLUŞTURUYOR”

KESK Eş Genel Başkanı Bozgeyik ise dinselleştirme politikalarının son dönemde yükseldiğini kaydetti. Öğretmen açığına da değinen Bozgeyik, “Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nda 100 binin üzerinde bir öğretmen açığı var. Bakanlık bunları kadrolu öğretmenle doldurmak yerine daha çok dışarıdan ücretli öğretmenlerle kendi ideolojik yaklaşımlarını benimseyen, AKP’ye biat eden, ilahiyat fakültesi, din kültürü öğretmenlerinden tüm okullarda görevlendirerek bir ideolojik hegemonya oluşturmaktadır. Bu öğretmenler girmiş oldukları derslerde öğrenciler arasında inançlarından dolayı ayrımcılık, itibarsızlaştırma, özellikle Alevi inancına yönelik sözler sarf ederek öğrenciler arasında da ayrımcılığı, hedef göstericiliği ortaya çıkarmaktadır” dedi.

“ÖĞRETMENİN, GÖREVİNE SON VERİLDİ”

Bozgeyik, Ankara Mamak’ta son yaşanan olaya dair, “Münferit bir olay değil. Türkiye’nin birçok kentinde benzer olaylarla karşı karşıyayız. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı açıklamalara baktığımızda dinsel politikaların yaşamımızın her alanında egemen kılınmaya çalışıldığını görüyoruz. Din Kültürü öğretmenleri de bu açıklamaları taklit ederek benzer yaklaşımları sergiliyorlar.

Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını öteden beri savunuyoruz. Ankara’daki yaşanan olayda öğretmenin sözleşmeli olduğunun duyumunu aldık. Eğitim-Sen 1 No’lu Şube’deki arkadaşlarımızla da yapmış olduğumuz görüşmede olayın Milli Eğitim’e yansıtıldığını öğrendik. İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün okula çağrılarak, ücretli öğretmenin görevine son verildiğini ifade etmek istiyorum. Laik, kamusal, bilimsel eğitimden yana olan herkesin okullardaki dinselleştirme, gerici politikalara karşı ortak mücadele etmemiz gerektiğinin altını çizmek gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Ankara’nın Mamak ilçesindeki Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda, sözleşmeli olarak görev yapan M.K. adlı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin, 8. sınıf öğrencilerine 20 Eylül’deki ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra parmak kaldıran öğrencilere “Aleviler neden aptes alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor? sorularını yöneltti. İddiaya göre M.K., “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfür etmiş” ifadelerini kullandı.

Bazı öğrencilerin, derste yaşananları ailesine anlatması ve okula gitmek istememesi üzerine veliler, M.K. adlı öğretmenle görüştü. İddiaları kabul etmeyen M.K., velinin zülfikâr kolyesine işaret ederek “Zaten sormama gerek yok. Kimin ne olduğu belli. Boyunlarındaki kolyeden tanıdım kimin ne olduğunu” diye konuştu.

Barış KOP / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: