Üryan Hızır Ocağı Piri Ali Büyükşahin toprağa sırlandı-VİDEO

0
40

Koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede Hakk’a yürüyen Üryan Hızır Ocağı Pirlerinden Ali Büyükşahin, Bulam Cemevinde gerçekleştirilen Hakk’a uğurlama erkanı sonrası binlerce talibi eşliğinde Bulam’da toprağa sırlandı. 

Koronavirüs tedavisi gördüğü Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün Hakk’a yürüyen Üryan Hızır Ocağı Pirlerinden Ali Büyükşahin naaşı sabah saatlerinden Malatya’dan alınarak Adıyaman’a getirildi. Bulam kasabasında bulunan cemevinde gerçekleştirilen Hakk’a uğurlama erkanını Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu Başkanı Seyit Sabun Ocağı evladı Pir Hasan Kılavuz yürüttü.

Uğurlama öncesi yapılan konuşmalarda Pir Ali Büyükşahin’in Alevi inancına olan hizmetleri ve talipleriyle kurduğu ilişki anlatıldı.

Çok sayıda talibinin, Alevi kurum yöneticilerinin, siyasetçilerin de katıldığı uğurlamada bir çok kişi gözyaşlarını tutamadı.

Pir Hasan Kılavuz tarafından yürütülen erkanda rızalık alındıktan sonra Ali Büyükşahin toprağa sırlandı.

Pir Ali Büyükşahin, Üryan Hızır Ocağı’nın pirliğini yapıyordu. Büyükşahin’in Suriye’nin Afrin kentinde, Adıyaman, Malatya, Maraş Çorum, Erzincan, Erzurum ve diğer büyük metropollerde talipleri bulunuyor.

ADIYAMAN/PİRHA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın