Yamanlar Cemevi: Misafirhanemizi öğrencilere ücretsiz açıyoruz

0
39

İzmir Alevi Kültür Derneği Yamanlar Cemevi, öğrencilerin yaşadığı barınma sorununa ilişkin açıklama yaparak, “Öğrenci kardeşlerimizin yurt kontenjanları ve yüksek ev kiraları nedeniyle yaşadıkları barınma sorunlarına karşı duyarsız kalamayız. Yamanlar Cemevi olarak 10 kız öğrencimizi cemevimizin misafirhanesinde herhangi bir ücret talep etmeden ağırlayacağız” dedi.

Devlet yurtlarının yetersizliği, özel yurtların ve ev kiralarının yüksek olmasına karşı gece dışarıda kalarak durumu protesto eden üniversite öğrencilerinin eylemleri birçok kentte devam ederken, öğrencilerin yaşadığı barınma sorununa ilişkin bir açıklama da İzmir Alevi Kültür Derneği (İZAKDER) Yamanlar Cemevi’nden geldi.

Yamanlar Cemevi tarafından yapılan açıklamada, öğrencilerin yaşadığı barınma sorununa duyarsız kalmayacakları ve cemevine ait misafirhanede 10 kız öğrenciye ücretsiz kalabilme imkanı sunacakları belirtildi.

“ÖĞRENCİLERİN SORUNU HEPİMİZİN SORUNUDUR”

“Halka hizmet etmek Hakk’a hizmet etmektir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Değerli canlar, cemevlerimiz bir yandan öğretilerimizin hayat bulduğu diğer yandan ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamaya öncelik veren dergâh geleneğimizin bir devamıdır ve öğretimize göre de bir mekân insana faydalı olabildiği sürece ibadethanedir. Yolumuzun ulu erenleri ‘Halka hizmet etmenin Hakka hizmet etmek’ anlamına geldiğini her dönemde bizlere aktarmışlardır. Zaten gelecek kaygısı taşıyan fakat bir yandan Üniversite eğitimini de tamamlamak isteyen kardeşlerimizin sorunları genel olarak hepimizin sorunudur. Bu bilinçle son dönemde öğrenci kardeşlerimizin yurt kontenjanları ve yüksek ev kiraları nedeniyle yaşadıkları barınma sorunlarına karşı duyarsız kalamayız, kalmamalıyız. Yamanlar Cemevi olarak 10 kız öğrencimizi cemevimizin misafirhanesinde herhangi bir ücret talep etmeden ağırlayabileceğimizi belirtir cümlenize saygılarımızı sunarız.”

PİRHA/İZMİR

                                               <br>

Bir Cevap Yazın