Ana Sayfa Haberler Madımak Katliamı protestosunda gözaltına alınanlar mahkemede ifade verdi

Madımak Katliamı protestosunda gözaltına alınanlar mahkemede ifade verdi

0
Madımak Katliamı protestosunda gözaltına alınanlar mahkemede ifade verdi

Ankara’da 2020 yılında Madımak Katliamı’nı protesto ederken gözaltına alınan 8 Alevi yurttaşın duruşması 9 Mart 2022’ye ertelendi.

Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler için 2 Temmuz 2020’de yapılmak istenen anma nedeniyle gözaltına alınan 8 kişi hakkında yürütülen davanın ikinci duruşması görüldü. Duruşmaya Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube yöneticileri, Madımak Müze Komitesi üyeleri ve Kürdistan Komünist Parti (KKP) temsilcileri katıldı.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada önceki celsede yer alamayan Yelda Öztürk ile Abdullah Şamil Parlak savunma yaptı.

“DEMOKRATİK HAKKIMIZI KULLANDIK”

Yelda Öztürk, savunmasında “Demokratik Alevi Dernekleri çağrısı ile oraya gitmiştik. Anma başlamadan polis saldırısı başladı. Biz orada sadece demokratik hakkımızı kullandık. Yasalara aykırı bir davranışta bulunmadık. Polisler, arkadaşlarıma şiddet uygulayınca ben de arkadaşlarımı oradan çekmek için müdahalede bulundum. Sonrasında polisler bana da kötü muamelede bulundu. Suçlamayı kabul etmiyorum. Ben işkence gördüm. Beraat istiyorum” ifadelerini kullandı.

Abdullah Şamil Parlak da anmanın yapılacağı gün 3-4 sivil polisin kendisine önce GBT kontrolü yaptıklarını, sorgulamada hiçbir sorunun çıkmadığını ancak şiddet gördüğünü ifade etti. Parlak, savunmasında “GBT kontrolünden sonra sivil polisler bana saldırdı. Devamında bir arabaya konuldum. Orada da fiziki saldırılar sürdü. O gün dağılmamız konusunda herhangi bir sözlü ya da yazılı ihtarda bulunulmadı. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Duruşmada ayrıca tanık ve mağdur sıfatı ile iki polis memuru da ifade verdi. Mahkeme heyeti, Sanık Deniz Akbıyık ve Cemal Çakmak’ın, hükmün açıklanmasının geri bırakılması konusunda beyanları alınmak üzere ve duruşmaya katılmadıkları sebebiyle zorla getirilmesi yönünde karar verdi. Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 9 Mart 2022’ye erteledi.

PİRHA/ANKARA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: