Ana Sayfa Haberler Zakir Aksünger: Alevilik gri dedelerin kültürel saldırısı ve kuşatması altında-VİDEO

Zakir Aksünger: Alevilik gri dedelerin kültürel saldırısı ve kuşatması altında-VİDEO

0
Zakir Aksünger: Alevilik gri dedelerin kültürel saldırısı ve kuşatması altında-VİDEO

Zakir Fahrettin Aksünger, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gri hizmet pasaportuyla yurt dışına gönderilen  dedelerce Aleviliğin kültürel bir saldırının ve kuşatmanın altında olduğunu kaydetti. Aksünger, “Biz dilimizi ve düşüncemizi değiştirmediğimiz, kendimizi netleştiremediğimiz sürece gri pasaportla Aleviler dedeler çoğalacak” dedi. 

Antalya’da çeşitli Alevi kurumlarında zakirlik ve bağlama eğitmenliği hizmetini yürüten Fahrettin Aksünger ‘Gri pasaportlu dedeler’ hakkında PİRHA‘ya değerlendirmelerde bulundu.

Gri pasaportlu dedelerin Alevi inancının özgünlüğünü elinden alarak Şii inancına yakınlaştırmaya çalıştığı vurgusunda bulunan Aksünger, Alevi inanç önderlerinin, kurumların kendilerini netleştirerek bu saldırıya karşı durması çağrısında bulundu.

“ALEVİ İNANÇ ÖNDERLERİ GRİ PASAPORTLU DEDELERE KARŞI KENDİNİ NETLEŞTİRMELİ”

Alevilerin ikircikli tutumlardan uzak durarak yolun özüne sahip çıkması gerektiğini ifade eden Aksünger, “Aleviler burada ikircikli oynamamalılar. Aleviler kendilerine netleştirmeleri lazım. Dolayısıyla Alevi cemlerinin bir bütününde yani başından sonuna yaklaşık %95’i Arap İslam öykünmesi. Sen bunları yaptığın sürece, sen bunları kendine örnek aldığın sürece ki gri pasaport alanlar bence haklı. Ne diyor? O gri pasaportu alanlar diyor ki ‘Ali namaz kılmıyor muydu? Muhammet namaz kılmıyor muydu? Eğer Anadolu Aleviliği özgün bir inanç ise o zamanda gri pasaportlu dedelerden yakından uzaktan ilişkimiz yoktur. Dolayısıyla önemli olan Alevi inanç önderlerinin burada kendilerini, kurumlarını ve Alevi kamuoyunu netleştirmesidir.

“GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEDİĞİMİZ SÜRECE GRİ PASAPORTLU DEDELER HER ZAMAN OLACAK”

Kendini dede olarak nitelendiren bu iç asimilasyoncuların ikircikli duruşlarının ciddi bir sorun olduğunun altını çizen Aksünger, Alevilerin bununla yüzleşmediği sürece aynı sorunları yaşayacağını belirtti.

Zakir Fahrettin Aksünger şöyle konuştu:

“Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergahında yapılan bir etkinlikte uyarılan çerağ normal Türk İslam sentezi üzerinden anlatılan bir vurgu ile uyandırılıyor. Sen onu akşama kadar Türkçe okusan ne olacak, Arapça okusan ne olacak. Biz dilimizi ve düşüncemizi değiştirmediğimiz, kendimizi netleştiremediğimiz sürece gri pasaportla Aleviler dedeler çoğalacak. Biz Anadolu Alevileri dünden bugüne kadar birileri kandırmış ve halen bu devam ediyor. Biz bunlarla yüzleşmediğimiz sürece gri pasaportlu dedelere benim bir şey diyeceğim yok.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: