Ana Sayfa Haberler PSAKD Ataşehir Şubesi ve Cemevi, 2-3 Ekim’de eşit yurttaşlık talebini dillendirecek

PSAKD Ataşehir Şubesi ve Cemevi, 2-3 Ekim’de eşit yurttaşlık talebini dillendirecek

0
PSAKD Ataşehir Şubesi ve Cemevi, 2-3 Ekim’de eşit yurttaşlık talebini dillendirecek

PSAKD Ataşehir Şubesi ve Cemevi “Hak Mücadelemizde Eşit Yurttaşlık Talebimizi Yükseltelim” başlığıyla 2-3 Ekim günlerinde 19.30 -23.00 saatleri arasında etkinlik gerçekleştirecek. Program kapsamında “Eşit yurttaşlık talebi tartışılsın ve yeniden örgütlensin; Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilsin; zorunlu din dersleri kaldırılsın; herkese inancına göre eğitim hakkı tanınsın” gibi talepler bir kez daha dillendirilecek. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Şubesi ve Cemevi, “Hak Mücadelemizde Eşit Yurttaşlık Talebimizi Yükseltelim” başlığıyla 2-3 Ekim 2021 tarihlerinde etkinlikler düzenleyecek. İki gün sürecek etkinlikler Hacı Bektaş Veli’ye atfedilirken; “Eşit yurttaşlık talebi tartışılsın ve yeniden örgütlensin; Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilsin; zorunlu din dersleri kaldırılsın; herkese inancına göre eğitim hakkı tanınsın” gibi talepler bir kez daha dillendirilecek.

“EŞİT YURTTAŞLIK, SALT ALEVİLERİN DEĞİL HERKESİN TALEBİDİR”

PSAKD Ataşehir Şubesi tarafından yapılan çağrıda, “Derdimiz odur ki; bilince çıkarılamayan her iş, işleyiş ve talep hiçleşmekte, sorunlar büyümekte, toplum örgütsüzleşmekte ve geleceğe dair umudunu yitirmektedir. Eşit yurttaşlık talebini bir yüzleşme ve eşitsizliğin gün yüzüne çıkarılarak bunun üzerinden değerlendirilmeler yapılmasına olanak sağlayacak bir araca dönüştürmek dün olduğu gibi bugün de bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılığı olarak diğer talepleri de aslında içinde barındıran eşit yurttaşlık talebi ilk dillendirildiği dönem salt Aleviler için değil bu ülkede yaşayan tüm ezilen inanç ve kimlikler için bir talep olmuş ve yankısı büyük olmuştur” denildi.

“Ezilen, azınlık tüm halk ve inançların talepleri; egemen olanlar açısından her dönemde başka gerekçelerle ama hep inkarcı bir politikayla reddedilmiş, yok sayma, baskı ve katliamla yaşanmaz kılınmak istenmiştir” diye belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Tüm bu yok saymalar da göstermektedir ki taleplerin yaşanır olması ancak ortak, birlikte ve örgütlü mücadele ile olacaktır. Bu nedenle etkinliğimizde tüm ezilen inanç ve kimlikleri en demokratik hakları olan talepleri etrafında toplanmaya yolumuzu birlemeye, asimilasyon ve inkara karşı yol ulularından, önderlerinden aldığımız miras aşkına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

ETKİNLİĞE ÇAĞRI

Çünkü Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin “Benim kâbem insandır” felsefesiyle yaşayan, Hızır Paşa’ya diz çökmeyerek, “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyerek bedel ödemekten çekinmeyen ulu bir çınardır çatısı altında bulunduğumuz Pir Sultan. Bu yola ikrar vermiş cümle canları geçmişimize, bugünümüze ve geleceğimize sahip çıkmaya etkinliğimize omuz vermeye davet ediyoruz.”

İki gün sürecek olan program ise şöyle:

  1. Gün: 2 Ekim 2021 Cumartesi

-Açılış 19.30– Çocuk Programı “Düşler Kuran Çocuklarımız”-Sinevizyon– PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan-Avrupa Alevi Birlikler Federasyonu Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu-Yazar Nejdet Saraç-PSAKD Ataşehir Şube Adına Konuşma– Ataşehir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadın Korosu ve Helin Erenler-Kemençesi ile Ümit Taşkıran-Gule Mayer

  1. GÜN: 3 Ekim 2021 Pazar

-Açılış-Sinevizyon-Sazlarıyla Cemevinden Canlar-HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu-Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat– Grup Dela Berta– Ozan Dertli Divani-Semah

Etkinlik; Cemevi bahçesinde 19.30 -23.00 saatleri arasında olacak.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: