Ana Sayfa Haberler Kaplan: Külliye tabelasını dergahtan söküp Diyanete kargolayacağız!-VİDEO

Kaplan: Külliye tabelasını dergahtan söküp Diyanete kargolayacağız!-VİDEO

0
Kaplan: Külliye tabelasını dergahtan söküp Diyanete kargolayacağız!-VİDEO

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Sekreteri Özgür Kaplan, Hacı Bektaş Veli Dergahına “Külliye” yazılı tabelanın asılmasının tehditvari ve saygısızlık olduğunu belirterek, “Kısa sürede o tabela kaldırılmaz ise bütün kitlemizi Hacıbektaş’a davet edip, kalabalığın önünde o tabelayı söküp Diyanet İşleri Müdürlüğü’ne kargo ile göndereceğiz” dedi.

Hacı Bektaş Veli Dergahına asılan “Külliye” ibareli tabelaya ilişkin Alevi kurumlarının tepkisi sürüyor.

PSAKD Genel Sekreteri Özgür Kaplan, Alevilere dönük çok yönlü bir asimilasyon politikasının yürütüldüğüne işaret ederek “Hacı Bektaş Veli Dergahına yapılan saygısızlık, Madımak Oteli’nde yitirdiklerimizin isimlerinin yanına 2 katilin ismini koymak gibidir” dedi.

“DERGAHA KÜLLİYE TABELASI ASILMASI TEHDİTVARİ VE SAYGISIZLIK!”

Özgür Kaplan, Hacı Bektaş Veli Dergahına asılan tabelanın kaldırılması için resmi yollardan girişimlerin yapıldığını da aktararak şunları söyledi:

“Hacı Bektaş Veli Dergahına yapılan yaklaşımı da asılan o tabelayı da tehditvari ve saygısızlık olarak görüyoruz. Tıpkı 1834’te oraya yapılan cami ne ise bu tabela da odur. Kesinlikle kabul edilemez bir durumdur ve saygısızlıktır. Aba altından sopa gösterme misalidir. Yani ‘siz, bize tabisiniz’ demek istiyorlar. Aslında bu olanlar devletin resmi ideolojinin yansımasıdır. Devletin ideolojisi nedir? ‘Herkes Türk, herkes Sünnidir’ dayatması yapıyor. Hacı Bektaş Dergahında da bunun somut örneğini görüyoruz.

Söz konusu tabelanın kaldırılması gerektiği ile ilgili müsahip kurumlarla birlikte çalışma yürüttük. Ama biz bu konuyla ilgili sadece açıklama yapmakla kalmayacağız. Yaşananlarla ilgili somut adım atacağız. Eğer en kısa sürede o tabela yerinden sökülmezse bütün kitlemizi Hacıbektaş’a davet edeceğiz. Toplumun önünde o tabelayı söküp Diyanet İşleri Müdürlüğü’ne kargo ile göndereceğiz.”

“AKP DEVLETİ SAMİMİYETTEN UZAKTIR”

Özgür Kaplan, AKP iktidarının, diplomatlar görevlendirerek Alevi toplumuna yanaşmak isteğinde olduğunu anlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Osmanlı’dan beri devralınmış bir gelenekleri var. ‘Herkes Sünni ve Türk’tür’ yönünde dayatma yapan bir kafa var. Elbette ki bizim asimile edilmemizin, inancımızın, duruşumuzun altının boşaltılma operasyonu var. Devlet yetkilileri, bizlerin şube ve cemevlerine de gelmek istiyorlar ancak biz buna izin vermiyoruz. Bizimle görüşebilmeleri için Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi yapılması gerekir. Ayrıca zorunlu din derslerinin kaldırılması gerekir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması gerekir. Eşit yurttaşlık haklarının yerine getirilmesi gerekir. Bu anlamıyla AKP devleti samimiyetten uzaktır ve asla kendilerine inanmıyoruz.”

Eren GÜVEN/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: