Ana Sayfa Haberler İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi eşit başkanlığa geçiyor

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi eşit başkanlığa geçiyor

0
İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi eşit başkanlığa geçiyor

İbrahim Has ve Filiz Koç, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinin 3 Ekim’de yapılacak başkanlık seçimlerine aday olduklarını açıkladı. Has yaptığı açıklamada, “Beraberce hayatı omuzladığımız gibi kurumumuzun yönetimini de kadın erkek beraber omuzlamak için bu onurlu göreve talibiz” dedi.

Avrupa’nın en büyük cemevi olma özelliğini taşıyan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinin (İAKM Cemevi) eşit başkanlığına İbrahim Has ile Filiz Koç aday olduklarını duyurdu.

Filiz Koç, bu göreve gelen ilk kadın olabilir. İbrahim Has ve Filiz Koç, cemevinin mevcut yönetim kurulunda görev yapıyor.

3 Ekim’de yapılacak İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi aynı listeden girecek eşit başkan adaylarından Filiz Koç, şimdiye kadar yapılan çalışmaları geliştirerek sürdüreceklerini ve en önem verdiği konuların başında gençlerin eğitimi ve yönetimde kadınların daha aktif roller üstlenmesinin geldiğini söyledi.

İki çocuk annesi Filiz Koç, kendisine ait işyerinin yöneticiliğini de yapıyor.

ZOR BİR DÖNEM YAŞANDI

Filiz Koç ve İbrahim Has’ın adaylıklarını duyurdukları basın açıklamasında, 26 Ocak 2020’de seçilen mevcut yönetim kurulunun göreve başladığı ancak, 1 ay gibi kısa bir süre sonra Covid-19 pandemi süreciyle, günümüze kadar devam eden zor bir dönem geçirildiği vurgulandı.

Açıklamada, ayrıca bu zor süreçte birçok tecrübe kazanıldığı ve tamamlamaya fırsat bulunamayan hizmetlerin tamamlanması için yeni dönemde de aday olunduğu kaydedildi.

Açıklamada, kadına yapılan övgüde “Sözleri günümüz dünyasında kadını, dolayısıyla toplumu ileriye taşıyabilecek sıkı sıkıya sarılmamız gereken en yüce felsefedir. Bu felsefeyle kadın emeğinin toplum ve çocuklar üzerindeki rolünü daha görünür kılmak ve Alevi inancıyla bire bir örtüşen bir ideale dönüştürmek istiyoruz. Bizler gelenek görenek ve inanç yaşantıları farklı bir toplumda karşılaşabileceğimiz zorluklara karşı birlikte hareket etmemiz gerekirken, gençlerimizi ve çocuklarımızı tehlikelere karşı korumaya çalışıp, kurumsal ve bireysel olarak çaba göstermeliyiz” denildi.

‘ERKEK DİŞİ SORULMAZ’

Has ve Koç, eşit başkanlık görevine talip olduklarını açıklayarak, “Beraberce hayatı omuzladığımız gibi kurumumuzun yönetimini de kadın erkek beraber omuzlamak için bu onurlu göreve talibiz. Bizler gelenek görenek ve inanç yaşantıları farklı bir toplumda karşılaşabileceğimiz zorluklara karşı birlikte hareket etmemiz gerekirken, gençlerimizi ve çocuklarımızı tehlikelere karşı korumaya çalışıp, kurumsal ve bireysel olarak çaba göstermeliyiz” çağrısında bulundu.

Açıklamanın devamında, Hacı Bektaş Veli’nin, “Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde, Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok, noksanlık da eksiklik de; senin görüşlerinde” ifadelerine de yer verilirken, “Beraber yola çıktığımız arkadaşlarımız ve çalışmalarımızla ilgili gelişmeler önümüzdeki günlerde siz değerli kamuoyuyla paylaşılacaktır” diye belirtildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: