Ana Sayfa Haberler ‘Hacı Bektaş Veli dergahının değil adını bir tek taşını dahi değiştiremezsiniz!’

‘Hacı Bektaş Veli dergahının değil adını bir tek taşını dahi değiştiremezsiniz!’

0
‘Hacı Bektaş Veli dergahının değil adını bir tek taşını dahi değiştiremezsiniz!’

Önceki dönem HBVAKV Genel Sekreteri Seyit Karahalil, Hacı Bektaş Veli Dergahına ‘külliye’ tabelası asılmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, “Artık şunu çok iyi biliniz ki, Hacı Bektaş dergahımız bizler nefes aldıkça dergah olarak kalmaya devam edecek, asla külliye olmayacaktır. Bütün bu güzellik bahçesinde Aleviler, Bektaşiler, Kızılbaşlar rızalık şehirleri kurmaya çalışırken, sizler değil adını dergahımızın bir tek taşını dahi değiştiremezsiniz” dedi.

Hacı Bektaş Veli Dergahına Ağustos ayı içerisinde asıldığı tespit edilen “Hacı Bektaş Veli Külliyesi Unesco Dünya Miras Geçici Listesinde yer almaktadır” yazılı tabela gün geçtikçe tepkileri de beraberinde getirmeye devam ediyor.Diyanetin de hedefinde olan Hacı Bektaş Veli Dergahı, şimdi ise Kültür Bakanlığı’nın farklı bir formülü ile özünden uzak tutulmaya çalışılıyor.

Yaşanılan duruma tepki gösteren önceki dönem Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Sekreteri Seyit Karahalil, Alevi toplumuna yönelik hak ihlalleri ülkenin dört bir yanında ev işaretlemeleri, zorunlu din dersleri, eğitimde ihlaller, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesi gibi hak ihlallerini hatırlatarak, Hacı Bektaş Veli Dergahına ‘külliye’ tabelası asılmasının bu asimilasyonun bir parçası olduğunu kaydetti.

“BİZ ALEVİLER BİR GİDER BİN GELİRİZ BAŞA ÇIKMANIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Yıllarca katliamlar ile yok edilmeye çalışılan Alevi toplumunun bu sefer de asimilasyon projeleri ile bitirilmeye çalışıldığını dile getiren Karahalil, “İlla bölük dur, kandıralı sen de dur demek mi lazım? Yetmedi mi, astınız kestiniz, kuyulara doldurup yaktınız. Yıllarca Alevileri, ilericileri, aydınları, yüreği insan için gül açanları katliamlarla yok etmeye yemin ettiniz. Baktınız ki bunlar Pir Sultan Abdal olarak, Hacı Bektaş Veli olarak bir gidiyor bin geliyor başa çıkmanız mümkün değil, döndünüz bu sefer Aleviliği bitirmek için asimilasyon programlarınızı önünüze koyarak her türlü hilelere başvurdunuz. Gerici zihniyet ile yönetilen devletle anlaşarak, bizleri ya Sünnileştirecek yada Şiileştirecek yollar aradınız. Bizlerin o saf ve temiz duygularıyla oynamaya kalkarak, Alevi açılım adı altında, saman altından su yürütmeye teşebbüs ettiniz. Ancak aklını kullanan ve oyunlarınızı iyi bilen Alevi aydınları o çuvalınıza girmedi” ifadelerini kullandı.

“DERGAHA ABDESTHANEYE YAPMAYA KALKTINIZ”

Karahalil, ayrıca Hacı Bektaş Veli Dergahına abdesthane yapılmaya çalışıldığını kaydederek, “Sonra döndünüz, Pirimizin dergahında abdesthane yapmaya kalktınız, direnişimiz sayesinde geri adım attınız. Tıpkı mehter takımınız gibi iki ileri bir geri adım atarak, her fırsatta farklı farklı Bizans oyunları içine giriyorsunuz. Kapılarımıza kırmızı işaretler koyarak, zorunlu din derslerinizle o masum çocuklarımızı kendinize benzetmeye ve dindar gençlik yetiştirmeye çalışmanız yetmezmiş gibi, şimdi de dergahlarımızın adını asilime etmeye çalışıyorsunuz” dedi.

“DERGAHIMIZ, BİZLER NEFES ALDIKÇA DERGAH OLARAK KALMAYA DEVAM EDECEK”

Sistemin kendi oluşturduğu yandaş Alevi dernekleri ile iç asimilasyonu gerçekleştirmeye çalıştığının altını çizen Karahalil, şöyle devam etti:

“Bunu yaparken yası matem ayında olduğumuzu bile görmezden geliyorsunuz. Sonrada çakma Alevi dernekleri, vakıflar kurarak aşureler kaynatıyor, sonra yargıyı dininize alet ettiğiniz gibi bizim aşure kazanlarımızda, din dediğiniz kazanlara atarak dualarla haramzade yandaşlarınızla, helal aşımıza haram katmaya çalışıyorsunuz. Yeter artık. Artık şunu çok iyi biliniz ki, Hacı Bektaş Dergahımız, bizler nefes aldıkça dergah olarak kalmaya devam edecek asla külliye olmayacaktır. Sizler yeteri kadar külliyeler yaparak, onun içinde, soydunuz, sövdünüz, haram aşınıza katmerli haramlar katarak ülkemizi ve bizleri kuru soğana muhtaç hale getirdiniz. Hadi dene bakalım, külliye ile dergahımızı bir teraziye koymayı, sizin kilolarınız bizleri tartmaya yeter mi?”

“DERGAHIMIZIN BİR TEK TAŞINI DAHİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ”

Seyit Karahalil, Alevi kurumları olarak bu tarz müdahalelere izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Bütün bu güzellik bahçesinde Aleviler, Bektaşiler, Kızılbaşlar rızalık şehirleri kurmaya çalışırken, sizler değil adını dergahımızın bir tek taşını dahi değiştiremezsiniz. Buna bizler Alevi kurumları ve bireyler olarak asla izin vermeyeceğiz ve and olsun ki, gerekirse Evrensel kültür adına Kültür Bakanlığınız önünde o çirkin levhanız sökülene dek dimdik ayak da direneceğiz ve bu da yetmez ise ne olduğu belli olmayan, külliye levhanızı bulunduğu yerden söküp alacağız. Bu da kulağınıza küpe olsun”  şeklinde konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA 

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: