Kenanoğlu’ndan Soylu’ya: Alevilere dönük 38 nefret söylemiyle ilgili ne tür işlem yapıldı?

0
25

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, 11 Eylül 2021’de Mersin’de apartman görevlisi olarak çalışan Engin Arici’nin evinin işaretlenmesi üzerine Alevilere yönelik nefret söylemlerini bir kez daha Meclis gündemine taşıyarak “Sorularımız neden cevapsız bırakılmaktadır?” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 11 Eylül 2021’de Mersin’in Yenişehir ilçesinde apartman görevlisi olarak çalışan Engin Arici’nin evinin işaretlenmesinin ardından Alevilere yönelik nefret söylemleri, tehditleri ve ev işaretlemelerini bir kez daha Meclis gündemine taşıdı.

Ali Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde bugüne kadar yaşanan benzer olaylara ilişkin verdiği soru önergelerinin yanıtsız bırakıldığını belirtti. Kenanoğlu ayrıca, nefret suçlarının üzerine ciddiyetle gidilmediği için Alevilere düşmanlık besleyenlerin cesaretlendirildiğini ifade etti.

ALEVİLERE YÖNELİK 39 SALDIRI!

Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi toplumuna yönelik nefret söylemi, tehditler ve evlerin işaretlenmesi gibi vakaların arttığına işaret etti. Nefret suçlarının artmasındaki nedenlere de işaret eden Kenanoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Vakaların hız kesmemesinin nedenlerinden biri de kamu otoritesinin etkin bir şekilde harekete geçmemesinden kaynaklanmaktadır. Bugün itibariyle 2012 yılından bu tarafa, farklı tarih ve bölgelerde toplam otuz dokuz (39) vaka gerçekleşmiştir.

Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konulması ve tehdit içeren yazılar yazılması, Alevi toplumuna karşı nefret suçuna girmektedir. Bu nefret suçunu işleyenlerin üzerine ciddiyetle gidilmediği, faillerine ulaşılmadığı ve kamuoyuna bu konularda yeterli bilgi verilmediği bilinen bir gerçekliktir. Bu durum Alevilere düşmanlık besleyenlere cesaret vermekte ve sonraki vakaların rahatlıkla yaşanmasına sebep olmaktadır.

En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumunun, benzer trajedileri bir daha yaşama riski taşımaktadır.”

“SORULARIMIZ NEDEN CEVAPSIZ BIRAKILMAKTADIR?”

Kenanoğlu, Bakan Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle hazırladığı önergede Alevilere ait evlerin işaretlenmesi ile ilgili tüm vakaları il ve tarihleriyle sıralayarak şu soruları yöneltti:

-“Yukarıda belirtilen olaylarda, kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı otuz sekiz (38) vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır?

-Bu otuz sekiz (38) vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?

-Bu sorularımız neden cevapsız bırakılmaktadır?”

PİRHA/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın