Ana Sayfa Haberler Almanya Cumhurbaşkanı, Aleviliği, Alevilerin istediği şekilde ifade etti

Almanya Cumhurbaşkanı, Aleviliği, Alevilerin istediği şekilde ifade etti

0
Almanya Cumhurbaşkanı, Aleviliği, Alevilerin istediği şekilde ifade etti

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in, Almanya-Türkiye İşgücü Anlaşması’nın 60. Yıldönümünde yaptığı konuşmada Aleviliğin özgün bir inanç olduğunu vurgulamasının mutluluk verici olduğunu duyurdu. 

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı/ Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, Aleviliğin özgün bir inanç olduğunu bir kez daha Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 10 Eylül’de dile getirdiğini bildirdi.

Mat, Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Almanya-Türkiye İşgücü Anlaşması’nın 60. Yıldönümünde yaptığı konuşmadaki ilgili bölümü şöyle duyurdu:

STEİNMEİER: HEM İNANÇLI MÜSLÜMANLAR VAR, HEM CAMİYLE ALAKASI OLMAYANLAR VAR

… Bu anlaşma sonrası Türkiye’den farklı farklı insanlar ülkemize göç etti. Türkler, Kürtler, Çerkezler, Lazlar, Ermeniler, Hıristiyanlar, Sünniler, Aleviler. Homojen bir topluluk değiller. Özellikle din ve inanç konusunda bu çoğulculuk çok net ortaya çıkmaktadır. Türkiye’den bu ülkeye gelenler arasında inançlı müslümanlar vardır, hem de camiyle alakası olmayanlar vardır. Almanya’da hepsi özgürler. İnanma özgürlüğüne veya inanmama özgürlüğüne sahipler …”

MAT: ALMANYA’DA TANINIR OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Hüseyin Mat, sosyal medya hesabından, “Tanıtıyoruz, tanınıyoruz. Almanya’da tanınır ve bilinir olmanın başarısını ve doğal olarak gururunu yaşıyoruz. Almanya’ya 60 yıl önce Türkiye’den gelen herkes Müslüman olarak bilinir ve öyle kabul edilirdi. Alevilik ise ne bilinirdi ne de görünürdü. 32 yıllık demokratik mücadelemiz ve özelikle son dönemlerde cemalimizi Almanya’ya dönüp yoğunlaştırdığımız diplomasi çalışmalarımızın meyvesini topluyoruz. Artık Aleviliğin kendine özgü bir inanç olduğu gerçeği Cumhurbaşkanı’nın konuşma metninde yerini alıyor. 23 Nisan 2018, Schloss Bellevue Sarayı’nda Sayın Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine yaptığımız görüşmede özelikle altını çizdiğimiz şekliyle bizi dile getirmesinin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

PİRHA/ ALMANYA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: