Ana Sayfa Haberler Hubyar Sultan AKD’den 3 ilde zakirlik eğitimi

Hubyar Sultan AKD’den 3 ilde zakirlik eğitimi

0
Hubyar Sultan AKD’den 3 ilde zakirlik eğitimi

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, deyişlerin inançsal karşılığını pekiştirmek adına İstanbul, Ankara ve İzmir’de zakirlik üzerine eğitim programı düzenleyecek.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, cem hizmetlerinin önemli yürütücülerinden zakirlere dönük yeni bir proje geliştirdi. Dernek Başkanı Aydın Deniz, “Cemevlerimizde zakir ve dede eksikliği yaşanıyor” diye çıktıkları yolda yapılacaklarını anlattı.

DEYİŞLERİN ANLAMLARI ÜZERİNDE DURULACAK!

Aydın Deniz, zakirliğin Alevilikte büyük öneme sahip olduğuna işaret ederek bu yönlü hizmet yürütenlerin daha nitelikli düzeye gelmeleri için proje geliştirdiklerini anlattı. İstanbul, İzmir ve Ankara odaklı eğitimin 2 gün süreceğini belirten Deniz, “Eli saz tutan zakir adaylarını bir araya toplayacağız” dedi.

Deniz, öncelikli eğitimlerinin tüm semah ve deyişlerin öğrenilmesiyle ilgili olduğuna işaret etti. Deniz, “Sonrasında ise inançsal bazda deyişlerin karşılığının, anlamının ne olduğuna dair bilgi ve donanım anlamında eğitim verilecek” diyerek çalışma yürütücüsü olarak da Sanatçı Gani Pekşen’i işaret etti.

Deniz, ekipte başka kimlerin olacağına Gani Pekşen’in karar vereceğine işaret ederek şu bilgileri paylaştı:

“Şu an için netleşen isimler arasında Yazar Piri Er ve Mehmet Turan Dede var. Yani programın ilk günü ‘deyişlerin inançsal karşılığı nedir?’ konusu işlenecek ve bunların zakirlere kazandırılması üzerinde durulacak. İkinci günde ise tüm semah ve deyişlerin öğretilmesi gündemde olacak. Çünkü bazen bir zakir, Turna Semahı çalabiliyor ancak oldu ki o cemde Hubyar Ocağından canlar çok sayıda ve Hubyar Semahı dönülecek ama Hubyar Semahı bilinmiyor. Ve şu an zaten ciddi şekilde zakir ve dede eksikliği de var.”

ZAKİRLER, EĞİTİM SONRASI TÜM DEYİŞLERE HAKİM OLACAK!

Yetiştirilecek zakirlerin tüm Alevi coğrafyasındaki deyiş ve semahlara hakim olacağını anlatan Deniz, yapılacak eğitimlerin de video kayıt altına alınacağını vurguladı. Deniz, Ankara ve İzmir’de 2 gün olacak eğitimlerin saat 13:00’te başlayıp 19:00’a kadar süreceğini belirtti. Ankara ve İzmir’de 12 saatlik eğitim verilmesi planlanırken İstanbul’da ise katılıma göre ‘Anadolu ve Avrupa yakası’ diye bölünmeye gidileceği üzerinde duruluyor.

İstanbul’daki talep yoğunluğuna göre ikişer günden toplamda 4 günlük eğitimin olacağını belirten Deniz, “Talep gelirse eğer Adana, Bursa gibi illere de ulaşmaya çalışacağız” diye de ekledi.

Tarihin henüz netleşmediğini belirten Deniz, çalışmanın Ekim 2021 içerisinde planlandığını belirtti. Deniz, çalışmalarla ilgili tüm kurumlara ulaşmak istediklerini de söyleyerek, “Eylül sonunda program içeriklerini netleştireceğiz” mesajını verdi.

Eren GÜVEN/ANKARA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: