Ana Sayfa Haberler  Terolular, köylerine AFAD kampından sonra okul da yapılmak istenince Vali ile görüştüler

 Terolular, köylerine AFAD kampından sonra okul da yapılmak istenince Vali ile görüştüler

0
 Terolular, köylerine AFAD kampından sonra okul da yapılmak istenince Vali ile görüştüler

Alevi köyü Terolar’da AFAD kampının ardından 3 katlı okul yapılmak istenmesi bölgenin kültürel yapısına dönük bir saldırı olabileceği endişe yarattı. Hızla itirazda bulunan köylüler, okulun köyün dışarısında yapılması konusunda Maraş Valisi ile görüştü. “AFAD kampında kalanların çocukları, köy okulunda eğitim alacak mı?”sorusuna ValiÖyle bir şey yok. Zaten kampın içerisinde okul var” cevabını verdi. 

Maraş Pazarcık’a bağlı Terolar köyüne yapılan 27 bin kişilik AFAD kampının ardından aynı bölgeye bir de okul projesi tartışmalara sebep oldu.

Terolar köyünde yapımı düşünülen okul sebebiyle yurttaşlar, Maraş Valisi’ne endişelerini aktardı. Yapılan görüşmeye Dulkadiroğlu İlçesi CHP Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircioğlu, Dulkadiroğlu CHP İlçe Başkanı Mehmet Çarman, Terolar köyü muhtarı Mahmut Elbudak ve Aza Hasan Enhas katıldı.

Yapılan görüşmenin detaylarını PİRHA’ya anlatan İbrahim Demircioğlu, okul yapım fikrinin bir aydır konuşulduğunu söyledi. Demircioğlu, okul inşası için köylülerin, alternatif yerler gösterdiklerini ancak mevcut okul yerinin Milli Emlak’a ait olduğunu aktardı.

“VALİ, MÜLTECİ ÇOCUKLAR TEROLAR’DA EĞİTİM GÖRMEYECEK, DEDİ”

Demircioğlu, “Köylüler tarafından Teroların dışındaki mera alanı uygun görülmüş ancak oranın statüsünün değiştirilmesi mevzuatı işi zorlamış” diyerek şu bilgileri paylaştı:

“Prosedüre uygun olup hazır yer olduğu için mevcut bölgeye okul yapmayı tercih etmişler.Yapılacak okulda çevre köylerden gelecek öğrenciler eğitim görecek. AFAD kampının içerisindeki çocukların eğitim alıp almayacağı sorusunu da valiye sorduk. ‘Öyle bir şey yok’ deyip kampın içerisinde okul olduğunu belirtti. Bize söylenen bu. Açıkçası valinin söyledikleri bana inandırıcı geldi. Çünkü mevcut kampın içerisine zaten büyük bir okul yapılmış durumda.

“20 KÖYDEN ÖĞRENCİ GETİRİLECEK” İDDİASI

Yaklaşık 20 köyden taşımalı sistemle buraya öğrenci getirileceği söylendi. Toplamda 12 derslik olacak. Fakat ortalama bir öğrenci sayısı konuşulmadı. Okulun ne zaman biteceği konusunda Vali beyin bilgisi de yoktu.

Bizim itirazımız ise okulun köyün dışında yapılması konusu. Çünkü oraya taşımalı eğitim yapılacak ve haliyle trafik oluşacak. Bölgede yaşayan köylüler traktörle gelip geçecek. Ama köyün alt tarafındaki mera bölgesinde ulaşım çok daha kolay yapılabilecek.”

KÖYLÜLER, OKUL YAPIMINA KARŞI DEĞİL!

İbrahim Demircioğlu, köylülerin kesinlikle okul yapılmasına karşı olmadıklarını vurgulayarak “Sadece yer konusunda bir itiraz var. Ayrıca köylüler o eski okulu sosyal tesis olarak kullanıyorlar. O bina yaklaşık 25 yıldır okul olarak işlevsiz. Orayı köyün düğünlerinde, festivalde, eğlencelerde kullanıyorlardı. Kaymakamlık da muhtarın dilekçesine cevaben ‘eski bina yine okul olacak ama hafta sonları yine kullanabilirsiniz’ demiş” ifadelerini kullandı.

Eren GÜVEN/PİRHA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: