Ana Sayfa Haberler Alevi köyüne ‘mülteci’ kampından sonra 3 katlı okul yapılması endişe ve tepki yarattı

Alevi köyüne ‘mülteci’ kampından sonra 3 katlı okul yapılması endişe ve tepki yarattı

0
Alevi köyüne ‘mülteci’ kampından sonra 3 katlı okul yapılması endişe ve tepki yarattı

AKP iktidarı tarafından Terolar köyünde 27 bin kişilik AFAD kampının yanına halkın rızalığı alınmadan inşasına başlayan 3 katlı okul yapılıyor. Okulun yapılmasıyla birlikte kampın kalıcılaşacağını ve Terolarda demografik yapının değişeceğini belirten Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu ve Avrupa Çınarlı-Oruçlar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği, okul yapımının durdurulmasını istedi. Açıklamada, yapılması planlanan bütün projelerde bölgenin demografik yapısının bozulmasının hedeflendiği belirtildi. 

Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MARDEF) ve Avrupa Çınarlı-Oruçlar Sosyal Dayanışma ve Kültür Demeği (ÇOSAKD), Pazarcık’a bağlı Terolar köyünde, IŞİD militanlarının da bulunduğu iddia edilen 27 bin kişilik AFAD kampının ardından aynı yerde okul inşaatına başlanmasına tepki gösterdi.

Devletin, Pazarcık ovasına dönük organize sanayi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı mülteci (AFAD) kampı, arazilerin satılması, kimyasal atık depolama tesisi ve maden ocakları gibi projelerinin hatırlatıldığı açıklamada, bölgede yaşayan Kürt ve Alevi halkı ile bir hesaplaşma içinde olduğunu belirtildi.

Bölgede yapılmış ve yapılması düşünülen projelerde iyi niyet amacı güdülmediğine vurgu yapılan açıklamada, bu projelerden bir diğerinin ise Pazarcık’a bağlı Terolar köyünde yapımına başlanan inşaat projesi olduğuna dikkat çekildi.

Terolar köyünde inşasına başlanılan okul projesine ihtiyaç olmadığı belirtilen açıklamada geleneklerin, kültürel birikimlerin, güven üstüne kurulu komşuluk ilişkilerinin, dilleri ve inançlarının varlık nedeninin yok olacağının altı çizilerek bu projeden bir an önce vazgeçilmesi çağrısında bulunuldu.

“DEVLETİN, BÖLGENİN KÜRDÜ VE ALEVİSİYLE HESAPLAŞMA POLİTİKASI VAR”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Devletin Pazarcık Ovası köylüsüne dönük saldırıları her yeni günde yeni bir biçimde açığa çıkıyor. Terolar IŞİD Kampı, Terolar(Çınarlı) Organize Sanayi Bölgesi, Çimento fabrikaları, arazilerin ve yaylaların gizliden satılması, Çöçelli de kimyasal atık depolama fabrikası ve taş ocakları, Terolar(Çınarlı) okul yapımı güncel olan bazılarıdır.

Devletin bölgenin Kürdü ve Alevisiyle bir hesaplaşma politikası vardır. Yapılan ve yapılması düşünülen bütün projelerde hiçbir iyi niyet amacı güdülmemektedir. Esas amaç bölgenin demografik yapısını bozmaktır. Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi ve bugün bölgede Türkleştirme ve Müslümanlaştırma stratejik saldırısı halen sürdürülmektedir.

Terolar (Çınarlı) Köyü’nün ortasına üç katlı ve 12 derslik bir okul inşa edilmektedir. Böylesi bir yapının yapılması ve onaylanması köyün kendi otantik ve özgün doğal yapısının tamamen yok olmasını getirecektir. Böyle bir yapı köyün hangi ihtiyacını karşılayacak? Köyde kaç öğrenci vardır ki böylesi bir yapı yapılıyor? Bu adım birçok köy ve bölgeden çocukların buraya taşınması demektir. Dolayısıyla görüntü ve gürültü kirliliği ile için köy ve etrafına yerleştirilmesini beraberinde getirecektir. Belki vardır projede. Alevi köyünde okulun yanına bir de cami ve kuran kursu inşa edecekler.

“BASİT BİR SALDIRI OLARAK GÖRÜLMEMELİ”

Köyün otantik doğallığı bozulacaktır. Yol yapımı, çevre düzenlemesi ve görüntü bozukluğu gerekçe gösterilerek birçok ev ve bahçe yok edilecektir. Bu duruma Çimento fabrikalarına, Narlı-Filolar (Erçoşman) Haydarhöyük korucu yerleşkesi, kampa sessiz kalarak yol açıldı. Devamında üç-beş kuruşa tamah edip bir iki avukat para kazansın diye toprağımızı satarak suç işledik. Saldırının ciddiyeti ve derinliğini kavrayamadık. Her saldırıya uğrayan köy kendi başına bırakıldı. Kendimize, ailelerimize ve köylerimize kötülük ettik. Şimdide okul yapımı ile gelen saldırı varlık hakkımıza ve kolektif bir yapı olarak bize ait olduğunu bildiğimiz toprağımız ve köyümüz herhangi bir şehrin bir mahallesindeki bir ev sahibi olmak konumuna dönüşmüş olacağız.

Bu basit bir saldırı olarak görülmemelidir. Beraberinde yıllardır devam ettire geldiğimiz geleneklerimiz, kültürel birikimlerimiz, güven üstüne kurulu komşuluk ilişkilerimiz, Kürt dilimiz ve Alevi inancımızın varlık nedeni yok olacaktır. Biz çocuklarımıza bırakacağımız o ovayı, o köyü ve bize ait olan bir geleceği ve bizi yansıtan ve yaşanacak olan bir geleceği yok edeceğiz. Çocuklarımıza bize ait olan bir şey bırakmayacağız.

“BU PROJEYİ DURDURMA MÜCADELESİ VERMELİYİZ”

Okul projesine ilişkin daha önceden köy muhtarlığına yapılan bildirimde muhtarlarımız köyün içindeki eski okul yerinin uygun olmadığını bildirmişlerdir. Köyün bitişiğindeki hazine arazisinin hem geniş ve hem de kimseye bir rahatsızlık vermeyeceğini alternatif olarak bildirmişlerdir. Ayrıca yapmayı düşündükleri Kapıçam bölgesinde de uygun yerlerin varlığı bilinmektedir. Ancak zihniyet, niyet ve amaç başka olunca devlet ısrarla Kürt Alevi köyünün ortasına ısrarla köyün nüfusunu kat be kat aşan bir sayıyla okulu getirip kurmak istemektedir.

Yer seçimi uygun değildir. Birçok sorunu beraberinde getirecektir. Ayrıca köylünün görüşü alınmamış, ÇED raporu oluşturulmamış ve bir oldu bittiye getirilerek inşaat çalışmasına başlamıştır. Biz Terolar’ın yerli ve Avrupa’da yaşayan insanları olarak bu projenin derhal durdurulmasını istiyoruz. Bütün kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyoruz. Bu durumda var olan koşullarımızı harekete geçirip bu projeyi durdurma mücadelesi vermeliyiz. İlk iş muhtarımız yürütmeyi durdurmak için dava açıp hukuk mücadelesi vermelidir. Ayrıca orada köyden ve çevreden elde edilecek destekle kamuoyu oluşturmalıyız. Bölgenin duyarlı siyasi partileri, milletvekilleri, aydınları, DKO (Demokratik Kitle Örgütleri) çevre örgütleri, muhtarları, avukatları ve mimarlarını harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Bu arada Terolara yapılan AFAD kapına dair HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, 2018 yılında PİRHA’ya şunları ifade etmişti:

“Bu bir cihadist kampıdır. Bu kampın yapıldığı yerin etrafı önce duvarla sonra duvarın üzerine çitle yükseltildi. İçeride ne olup bittiğini bilmiyoruz. Biz biliyoruz ki bu cihadistlerin en önemli kaynakları mülteci kampları. İçeride ne olduğunu bilmediğimiz bir mülteci kampına bu insanlar getirilip yerleştirildi. Öteden beri hedefledikleri ve düşman olarak gördükleri kesimin Aleviler, Ezidiler ve Kürtler olduğu başından beri biliniyor. Dolayısıyla orada kalan Alevi nüfusu beş bin kişiyken, 27 bin kişilik bir kamp yapıldı. Sanayinin oraya yapılması ve okulun yapımına başlanması ister istemez on binlerce insanın Narlı, Pazarcık ve Maraş’a gitmesi demektir. Zaten beş bin civarında kalan Aleviler  öteden beri yurt dışına özendirildi, birçok yerde pasaportlar verilmezken o bölgede yaşayan Alevilerin yurt dışına çıkışı kolaylaştırıldı. O toprakları terketmesi amaçlanıyor. Aslında bu bir etnik temizliktir. Bu o bölgedeki demografik yapıyı bozmaya yönelik bir girişimdir.”

PİRHA/ MARAŞ

ilgili haberler…

Avrupa’daki Maraşlılar: Terolar’da yapılan AFAD kampından dolayı tedirginiz-VİDEO

<

p class=”single-post-title”>Terolar’da AFAD kampı kalıcılaşıyor; halk tedirgin

‘Terolar’da yapılan kampa biz neden mülteci kampı demiyoruz?’

Terolar’da halk kaygılı ve tepkili: Bir kez daha Maraş Katliamı yaşanır diye korkuyoruz

 

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: