Ana Sayfa Haberler ‘Alevilerin kapılarının işaretlenmesi, Alevi varlığına yapılmış tehdittir’-VİDEO

‘Alevilerin kapılarının işaretlenmesi, Alevi varlığına yapılmış tehdittir’-VİDEO

0
‘Alevilerin kapılarının işaretlenmesi, Alevi varlığına yapılmış tehdittir’-VİDEO

Adana Seyhan’da evleri işaretlenen Alevi yurttaşlara ilişkin PİRHA’ya konuşan DAD Adana Şube Eş Başkanı Zeynel Kete, “Çarpı sembolü öteki, kabul edilmeyen, bizden olmayan ve ölüm anlamlarına da geliyor. Bir bütün olarak Alevi varlığına, birliğine yapılmış bir tehdittir” diye konuştu.

video yüklenecek…

Geçtiğimiz günlerde Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Uçak Mahallesi’ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evlerinin duvarına sprey boya ile çarpı işareti konulurken; bir evin duvarına da çarpı işareti konularak ‘Kızılbaş’ yazıldı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Adana Şube Eş Başkanı Zeynel Kete konuya ilişkin PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

“ÇARPI İŞARETİ ÖLÜM ANLAMINA, BİZDEN DEĞİLSİN ANLAMINA DA GELİYOR”

Çarpı sembolünün birçok anlama geldiğini belirten Kete, “Hem bilinmeyendir. Hem de öteki anlamına da gelir. Hem de kabul edilmeyen anlamına da geliyor. Böyle olduğu gibi ölüm anlamına da geliyor. Sen bizden değilsin anlamına da geliyor” dedi.

Kete, ülkenin birçok yerinde dönem dönem işaretlenmelerin yaşandığını söyledi. “Bunu, kendisini bilmeyen bir grubun yaptığına asla ve asla inanmıyoruz” diyen Kete, “Bu topluma çeşitli baskı unsurlarıyla, “İşte bakın siz hanenizde rahat uyuyamayacaksınız” deniliyor. İşaret konulmuş hane bizim inancımızda toplumsallığı temsil eder. Onların şahsında bir bütün olarak Alevi toplumuna periyodik olarak yapılan tehditlerdir. Bunun üst aklın planlı, programlı ve masa başı bir çalışmanın ürünü olduğuna inanıyorum.

“BÜTÜN BİR ALEVİ VARLIĞINA YAPILMIŞ TEHDİTTİR”

Toplumu kontrol ve denetim almaya yönelik olduğuna inanıyorum. Yoksa teknolojinin bu kadar geliştiği bir süreçte, çarşının ortasında hanelere çarpı işaret konulması ve kameraların olmaması, görülmemesi, bilinmemesi ciddi şüpheler doğuruyor. Bizdeki bu kanaatin değişmesi için güvenlik kuvvetlerinin, mülkü amirlerin, yargı ve idari yapının bir an önce işareti koyanları bulup; yargı önüne çıkarması gerekiyor. Ama genelde böyle şeyler olduktan sonra bir, iki kişiyi getiriyorlar ve kendisini bilmez birisine mal ediyorlar.

Bu yönüyle bu bir bütün olarak Alevi varlığına, birliğine yapılmış bir tehdittir. Bunun için bir an önce bu konuda gerekli adımları atmaları gerekiyor. Bu zamanda birlik olma zamanıdır. Bu ülkede beraber yol yürüyeceksek; ortak vatanda özgür, eşit bir şekilde yaşamak arzumuzdur” ifadelerini kullandı.

Diren KESER/MERSİN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: