Ana Sayfa Haberler 17+ Alevi Kadınlar: Abdal kadınlarla yan yanayız

17+ Alevi Kadınlar: Abdal kadınlarla yan yanayız

0
17+ Alevi Kadınlar: Abdal kadınlarla yan yanayız

Hacıbektaş’ta Celal Abbas Ulusoy tarafından hakarete maruz bırakılan Abdal kadınlara ilişkin açıklama yayımlayan 17+ Alevi Kadınlar, “Erkek şiddetine, ayrımcılığa karşı taraf olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

17+ Alevi Kadınlar; Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri kapsamında geçtiğimiz ay Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine giden Abdal kadınların, kaldıkları misafirhanede Celal Abbas Ulusoy tarafından hakarete uğramasına ilişkin olarak bir açıklama yayımladı.

“Abdal kadınlarla yan yanayız” denilen açıklamada, hakarete maruz bırakılan kadınlardan Songül Susmaz ile yapılan görüşmeye yer verilirken; “Erkek şiddetine, ayrımcılığa karşı taraf olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” denildi.

“BİZİ, ‘ÇİNGENELER’ DİYEREK AŞAĞILADILAR”

Abdal kadınlardan Songül Susmaz, Hacıbektaş ilçesine gidiş sürecini anlattığı görüşmede, “Pir’i ziyarete gidecek durumum olmasa da giderim. Beş kuruş param olmasa da giderim. Hiç durumum yoktu. Bir yerden borç alarak gittim. Daha önce 20 defa gitmişimdir. Fakat ilk defa böyle bir şeye şahit oldum. Bizi “çingeneler” diyerek aşağıladılar. Sessiz olun diye bağırdılar. Bizim için önemli olan Pir’i ziyaretti. Bize yapılan saygısızlığı anlatsam dile gelmez” dedi.

Kendilerine yapılan muameleye ilişkin olarak ise Susmaz şunları söyledi:

“Nedeni ne biliyor musunuz? Kadın olmamız. Aleviliğimi, Abdallığımı bir kenara koyuyorum. Tüm kadınlar için size yalvarıyorum. Sesimiz duyulsun. Öyle bir rencide olmak; öyle bir kırılmak olamaz. Ama şunu da bilsinler, ben dimdik ayaktaydım. Bir kaldırımda da olsa çocuklarımla gider uyurdum.”

“CELAL ABBAS ULUSOY DARA ÇEKİLSİN”

Susmaz, Celal Abbas Ulusoy’un dara çekilmesini istediklerini söylerken; “Önce kendi mahkememiz. İkincisi için de hukuk mahkemesinde ceza alsın. Siciline geçsin. Bir kadına el kaldırıp Pir’in mekânında yaptığı hareketin cezasını çekmeli. Biz oraya hiç kimse için gitmedik. Kaç saatlik yol. Aç susuz, bu yola başımızı koyduk. Gidip gelmemek; gelip bulmamak var. Biz geride nelerimizi bırakıp gidiyoruz. Yananlar var; yakılanlar var. Herkes biliyor Sivas’ı. Biz Pir’i ziyarete gittik. Bizim onlarla hiçbir alakamız yoktu ve yine dışlandık, yine dışlandık” ifadelerini kullandı.

“ULUSOY’UN ÖZRÜ HİÇBİR ŞEY İFADE ETMİYOR”

Celal Abbas Ulusoy’un özür açıklamasının kendileri için hiçbir şey ifade etmediğini kaydeden Susmaz, şöyle konuştu:

“Özür benim için bir şey ifade etmiyor. Su dolu bir bardağı alsın ve yere atıp, paramparça etsin. Suyla birlikte o bardağı geri getirebilirse; beni, kırdığı kalbimi, onurumu, kadınların onurunu geri getirmiş olabilir. Zaten bunu yapması imkânsız. O parçaları toparlayamaz. Aleviliğimize, kadınlığımıza, Abdallığımıza her şeyimize hakaret etti. Başkaldıran bendim, başkaldıramayan kadınları orada görseydiniz oturup ağlardınız.

İsterse bana dünyaları versin, onun özrünün kıymeti olamaz. Biz Pir’imizi ziyarete gittik. Eğer benim erkek kardeşim yanımda olmasaydı şu anda benim ağzım burnum kırıktı. Alevilikte kadın erkek eşittir. Kadınlar ceme gelemez veya sadece erkekler ocaktır gibi şeyler bizde yoktur. Analar da var. Ceme de beraber gideriz. Bir kadın eşinden şikayetçiyse önce kadın gelir, kadın dinlenir, kadın posta oturur. Abdal olmayanlarda da gördüm, kadın her zaman öncüdür. Bir erkeği de dünyaya getiren kadındır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: