Ana Sayfa Haberler ‘1 Mayıs Mahallesi’ni unutturmak, toplumsal hafızamıza yönelik bir müdahaledir-VİDEO

‘1 Mayıs Mahallesi’ni unutturmak, toplumsal hafızamıza yönelik bir müdahaledir-VİDEO

0
‘1 Mayıs Mahallesi’ni unutturmak, toplumsal hafızamıza yönelik bir müdahaledir-VİDEO

PSAKD Ataşehir Şubesi Başkanı Gülsev Kaya, 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivaline ev sahipliği yaptıklarını ifade ederken, “2 Eylül 1977 günü hayatını kaybeden insanlarımız oldu. Bunu unutturmaya çalışmak toplumsal hafızamıza yönelik bir müdahaledir. Her yıl geleneksel olarak hatırlamaya devam edeceğiz” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Şubesi Başkanı Gülsev Kaya, kaymakamlık tarafından yasaklanan 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali ve zorunlu din derslerine dair PİRHA’ya konuştu.

“2 EYLÜL 1977’Yİ UNUTTURMAK TOPLUMSAL HAFIZAMIZA YÖNELİK BİR MÜDAHALEDİR”

Deniz Gezmiş Parkı’nda düzenlenmesi planlanan 19’uncu Geleneksel 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali’ne ev sahipliği yaptıklarını kaydeden Kaya, şöyle konuştu:

“Parklar, yeşil alanlar kültürel etkinliklere açık ve serbestken; bugün yoksul, emekçi mahallelerdeki insanları buluşturan etkinlikler yasaklanıyor. Geçtiğimiz günlerde de 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi yasaklandı. İnsanlar eşitlik, özgürlük, barış talep ediyor. Kabul edilebilir bir durum değil. İfade özgürlüğü anayasal bir haktır. Bu topraklarda yaşayan bütün yurttaşların eşit haklarıdır.

1 Mayıs Mahallesi, köyden şehre gelenlerin barınma talebiyle oluşturdukları bir mahalle. 2 Eylül 1977 günü hayatını kaybeden insanlarımız oldu. Bunu unutturmaya çalışmak toplumsal hafızamıza yönelik bir müdahaledir. Her yıl geleneksel olarak hatırlamaya devam edeceğiz. Bugün cemevi olarak ev sahipliği yaptık. Toplumun bütün dinamiklerinin bir araya gelmeye ihtiyacı var. Yasakların bazen nedenini bazen pandemi olarak gösteriyorlar. Ama sağlık hakkına değer vermediklerini çok iyi biliyoruz.”

“ALEVİLERİN TALEPLERİ GÜNCELLİĞİNİ KORUYOR”

Kaya, son olarak, “Okullar açılacak. Nasıl bir hazırlık var, bilmiyoruz. Belki okullar yeniden kapanabilir. Yönetememe krizi ile karşı karşıyayız. Egemenler bugün yönetemiyorlar. Bu krizi yoksullar üzerinden aşmaya çalışıyorlar. Alevilerin, zorunlu din derslerinin kaldırılması ile Diyanet’in lağvedilmesi yönündeki talepleri büyün güncelliğini koruyor” şeklinde konuştu.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: