Ana Sayfa Haberler Alevi genç Mustafa Sazcı’dan çağrı: Alevi kurumları, gençliğe alanlar yaratmalı-VİDEO

Alevi genç Mustafa Sazcı’dan çağrı: Alevi kurumları, gençliğe alanlar yaratmalı-VİDEO

0
Alevi genç Mustafa Sazcı’dan çağrı: Alevi kurumları, gençliğe alanlar yaratmalı-VİDEO

Kızıldeli Ocağı Yol Hizmetkârı Mustafa Sazcı, Alevi kurumlarına çağrıda bulunarak, gençlere söz söylemeleri için alan açmalarını istedi. “Gençler, Alevi kurumları içerisinde kendi sözünü söyleyebilecek alan bulamadığı için doğal olarak hareketin dışında hissediyor” diyen Sazcı, Diyanet destekli kurumların asimilasyon faaliyetini Alevi gençleri üzerinden yürüttüğünü hatırlattı. 

Kızıldeli Ocağı Yol Hizmetkârı Mustafa Sazcı, Alevi gençliği ve yaşadıkları sorunlara ilişkin PİRHA‘ya konuştu. Gençlik sorununun şu anki süreçte çok önem arz ettiğini belirten Sazcı, Alevi kurumları içerisinde gençliğin her zaman dinamizm oluşturduğunu söyledi.

Son süreçte Alevi kurumlarında genç potansiyelin yok olmaya başladığını da aktaran Sazcı, Alevi kurumların gençliğin kendisini temsil edecek, kendi sözünü söyleyebilecek alanlar yaratması gerektiğini vurguladı.

“ASİMİLASYON FAALİYETLERİNİ ALEVİ GENÇLER ÜZERİNDEN YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Özellikle Antalya’da büyük bir Alevi gençlik potansiyeli olmasına rağmen kurumsal anlamda gençleri bir araya getirebilecek bir oluşuma ev sahipliği yapılmadığını belirten Sazcı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tabii ki bunun Türkiye’ye de yansıması oluyor. Durum vahim. Gençler, Alevi kurumları içerisinde kendi sözünü söyleyebilecek alan bulamadığı için doğal olarak hareketin dışında hissediyor. Ancak Alevi kurumlarına karşı asimilasyoncu dediğimiz, asimilasyon üzerine kurulmuş olan devlet ve Diyanet destekli kurumlar Alevi gençliğine çok önem veriyor. Asimilasyon faaliyetini, toplumu dönüştürecek kesim olan Alevi gençleri üzerinden yürütmek, ilerletmek istiyorlar.

“Şİİ MİSYONERLER ‘ALEVİ ÖĞRENCİ GENÇLİĞİ’ ADIYLA SAYFA AÇTILAR”

Özellikle üniversitelilere hitap eden ‘Alevi Öğrenci Gençliği’ adında kurulan bir sayfa var. 22 bin kişilik bir kitleye hitap ediyor. Bu sayfanın, bu oluşumun İran destekli Şii misyonerlerin Alevi gençliğine ulaştığı bir kanal olduğunu biliyoruz. Ancak 22 bin kişiye hitap eden o sayfanın yerini bugün Alevi kurumları dolduramıyor. Alevi gençliğine seslenemiyor. Özellikle bu iş önce Alevi kurum yöneticilerine düşüyor. Gençlerin sözünü söyleyebileceği alanları yaratmaları gerekiyor. Aynı zamanda Alevi kurum yöneticilerinin de rızalık temelli faaliyet yürütmeleri gerekiyor. Kendi egolarını tatmin etmek üzere faaliyetler yürütmemesi gerektiğini düşünüyorum.”

“ALEVİ GENÇLER ÖNCÜ MİSYONU ÜSTLENMELİ”

Alevi gençliğinin de bu noktada ısrarcı olması gerektiğini belirten Sazcı, “Bu Yol bizim, bu dernekler bizim, bu kurumlar bizim. Bu kurumları dönüştürecek olan da nihayetinde bizleriz. Alevi gençleri bunun farkına varmalı. Açıkçası ben Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültür Cemevi Derneği’nde bu gençliğin ortaya çıkması için mücadele ediyorum. Bu gençliğin kendi öz gücünün farkına varması için mücadele ediyorum. Arkadaşları da bu mücadeleye davet ediyorum.

ALEVİ GENÇLERE ÇAĞRI

Alevi gençlerine çağrı yapmak istiyorum. Yüzyıllardır bizim inancımız asimilasyona, baskıya zulme maruz kalıyor. Dedelerimizin anlattığından hatırladığım kadarıyla, biz saz çalmaya giderken sazı küçültüyorlar ki cura ceketinin altına sığabilsin. Dedelerimiz sakalları yolunarak bu yolu yürütüyorlar. Şu an rahat diyemem ancak o zamana göre rahat olan bir ortamda Alevi Yoluna, Yolumuza nihayetinde bugün de tek varlığımız olan kurumlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Kurumlarımıza bütün hatalarına rağmen sahip çıkmalı ve o kurumları içeriden dönüştürmemiz gerekiyor. Ben Alevi gençliğinin de bu öncü misyonu üstleneceğini düşünüyorum.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: