Ana Sayfa Haberler ‘Alevilerin yoğun olduğu mahallede 4 cami var ama bir cemevi yok’-VİDEO

‘Alevilerin yoğun olduğu mahallede 4 cami var ama bir cemevi yok’-VİDEO

0
‘Alevilerin yoğun olduğu mahallede 4 cami var ama bir cemevi yok’-VİDEO

Kartal’ın Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi Başkanı ve Dedesi Cihan Saltuk, 2011 yılından beri kültür merkezinin bodrum katında hizmet yürüttüklerini söylerken, “Mahallede dört tane cami var. Sağlıklı hizmet verecek bir cemevi yok. Cenaze erkânını burada yapamıyoruz” dedi.

 

 

İstanbul Kartal’daki Uğur Mumcu Mahallesi Cemevi 2011 yılından beri kültür merkezinin bodrum katında hizmet yürütüyor. Cemevi Başkanı ve Dedesi Cihan Saltuk, yaşadıkları sorunları PİRHA‘ya anlattı.

“MAHALLEDE DÖRT TANE CAMİ VAR, AMA SAĞLIKLI HİZMET VERECEK BİR CEMEVİ YOK”

Cemevlerinin 2009 yılında kurulduğunu kaydeden Saltuk, “2011 yılından beri Uğur Mumcu Kültür Merkezi bodrum katında hizmetini sürdürüyor. Pandemi koşullarında, cemevimizin pencereleri olmadığı için hizmetlerine ara vermiş durumda. Mahallemizde dört tane cami var. İnsanlar ibadetlerini oralara gidip yapabiliyor. Ama sağlıklı şekilde hizmet verecek bir tane cemevimiz bugüne kadar olmamış” diye konuştu.

“CEMEVİMİZDE CENAZE ERKÂNINI YAPAMIYORUZ”

Saltuk, cemevinde cenaze erkânını yapamadıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“60 bine yakın bir nüfus var ve nüfusun çoğunluğu da Alevi yurttaşlardan oluşuyor. Yıllardır mitingler, yürüyüşler, eylemler yapıldı. Aleviler haklarını istiyor. Eşit yurttaşlık hakkından bahsediyoruz. Ama en büyük göstergesi yerin altında olmamız. Aleviler o haklara tam olarak hala sahip değil. Ama hep birlikte bütün haklarımızı alacağız. Bir olursak bunların hepsine kavuşmuş oluruz.”

“HAKTAN, ADALETTEN, BİLİMSEL EĞİTİMDEN YANAYIZ”

Zorunlu din derslerine de değinen Saltuk, “Bir mezhebin veya tarikatların düşünceleri dayatılmaya çalışılıyor bu dönemde. En hafif deyimiyle insanlık suçu. Biz o karanlık düşüncenin içinde hiçbir zaman olmayacağız. Biz her zaman haktan, adaletten, bilimsel eğitimden yanayız ve öyle olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İki dönüme yakın bir alanın cemevlerine tahsis edildiğini belirten Saltuk, “Kartal Belediye Başkanımız da bizim kadar yapılmasını istiyor. Seneye yeni cemevimizde olacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi’nin desteğiyle yeni yerimizde de sizleri ağırlarız” şeklinde konuştu.

Barış KOP / İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: