Ana Sayfa Haberler HBVAKV’den Abdal kadınlara hakarete tepki: Yoldan nasiplenmeyenler Hünkarı anlamazlar!

HBVAKV’den Abdal kadınlara hakarete tepki: Yoldan nasiplenmeyenler Hünkarı anlamazlar!

0
HBVAKV’den Abdal kadınlara hakarete tepki: Yoldan nasiplenmeyenler Hünkarı anlamazlar!

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Merkezi, Hacıbektaş ilçesinde kaldıkları misafirhanede Celal Abbas Ulusoy’un hakaretlerine maruz kalan Abdal kadınlara destek açıklaması geldi. Açıklamada, “Yoldan nasiplenmeyenler elbette ki Hünkar’ı anlamazlar, elbette ki 72 millete aynı gözle bakmazlar. Burada bütün pirlerimizin ve mürşitlerimizin yolun gereğini yerine getireceğinden şüphemiz yoktur” denildi. 

İstanbul’da yaşayan Alevi-Bektaşi Abdal kadınlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnanç Masası’nın desteğiyle geçtiğimiz hafta sonu Hacı Bektaş Veli’yi ziyaret etmek Hacıbektaş ilçesine gitmişti.

Geçen yıl kurulan Ocakzadeler Meclisi adlı yapıyla da bağı bulunan Hacı Bektaş Veli Dergâhı Vakfı’nın misafirhanesinde konaklayan Abdal kadınlara, mekanda çıkan bir huzursuzluk nedeniyle Celal Abbas Ulusoy’un hakaret etmesi Alevi toplumunun tepkisini çekmişti.

Konuya ilişkin Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Merkezi, “Abdal Hakk’a Hayran Olandır” başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada Abdal kadınlara hakaretin kabul edilemeyeceği belirtilerek, “Dünyanın en büyük eşitlikçi insanı olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin soyundan geldiğini iddia eden Celal Abbas Ulusoy isimli şahısın, Abdallara hem yaşam tarzlarından hem de cinsiyetlerinden dolayı yaptığı ayrımcılık ve ötekileştirme ne yazık ki cahilliğin mevkisinin ve makamının olmadığını bir kez daha göstermiştir” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Bu yıl gerçekleştirilen 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerinde, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın değişik yerlerinden, her dilden, her renkten, her etnik kökenden insanlar Hünkar’ın dergahına yüz sürmek için coşkuyla Hacıbektaş’a revan oldular.

Her yıl olduğu gibi Hünkar’ın engin deryasında bir damla olmak istedik. Çünkü, bütün coğrafyamızı saran ırkçılık ve ayrımcılığa karşı, yeniden Hacı Bektaş’tan el alarak, her tarafa birer barış ve dostluk güvercini olmak istedik.

Özellikle, her yıl Abdal yurttaşlar herkesten daha çok ayrımcılığa ve ötekileştirmeye maruz kaldıklarını Pir’in huzurunda dile getirirler ve Pir’in dergahından medet umarak kendilerini teslim ederler.

Dünyanın en büyük eşitlikçi İnsanı olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin soyundan geldiğini iddia eden Celal Abbas Ulusoy isimli şahısın, Abdallara hem yaşam tarzlarından hem de cinsiyetlerinden dolayı yaptığı ayrımcılık ve ötekileştirme ne yazık ki cahilliğin mevkisinin ve makamının olmadığını bir kez daha göstermiştir.

“YOLDAN NASİPLENMEYENLER HÜNKARI ANLAMAZLAR”

Bu yolda turab olmak vardır. Ayrımcılık nereden ve kimden gelirse gelsin kınıyoruz. Mesele soydan gelme meselesi değil, mesele yoldan ne kadar nasiplendiğin meselesidir. Yoldan nasiplenmeyenler elbette ki Hünkar’ı anlamazlar, elbette ki 72 millete aynı gözle bakmazlar. Burada bütün pirlerimizin ve mürşitlerimizin yolun gereğini yerine getireceğinden şüphemiz yoktur.

<

p class=”p1″>Dostumuzla beraber yaralanır kanarızHer nefesle aşk İle yaradanı anarız.Erenler meydanına, vahdet ile gir de görKırk budaklı şamdanda Kırkımz bir yanarız.”

(PİRHA HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: