Ana Sayfa Haberler Mersin’den Dersim için çağrı: Yangına derhal müdahale edin-VİDEO

Mersin’den Dersim için çağrı: Yangına derhal müdahale edin-VİDEO

0
Mersin’den Dersim için çağrı: Yangına derhal müdahale edin-VİDEO

Dersim’de günlerdir devam eden orman yangınına acil müdahale çağrısında bulunan Mersin Dersimliler Derneği Başkanı Hasan Tanrıkut, “Dersimde yanan ormanlarımız ne ise Muğla ve Antalya’da yanan ormanlarımızda, Sinop ve Kastamonu illerimizde yaşanan sel felaketleri de aynıdır” dedi. 

Dersim’in Hozat ilçesi kırsalında askeri operasyon sonucu çıkan orman yangını günlerdir sürüyor. Birçok mezra ve köye yayılan orman yangınına müdahale şimdiye kadar askerler tarafından engellenirken, Tunceli Valiliği, yaptığı açıklamada yangına 2 helikopterle havadan müdahale edildiğini bildirdi.

Dersim’de bir diğer orman yangını Munzur Vadisi Fırtına Veli çeşmesi bölgesinin üst sırtlarında bugün öğlen saatlerinde yeni bir orman yangını başladı. Gönüllü ekipler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yangına müdahale ederken, çıkan orman yangınlarının dumanı Dersim merkeze kadar ulaştı.

Mersin Dersimliler Derneği, Dersim’de günlerdir devam eden orman yangınlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Dersimliler Derneği binasında yapılan açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, siyasi parti temsilcileri ve Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de destek verdi.

“DERSİM ZALİMİN ZÜLMÜNE BOYUN EĞMEYECEK”

Açıklamada konuşan Mersin Dersimliler Derneği Başkanı Hasan Tanrıkut, 17 Ağustos’ta yapılan askeri operasyon sonucu çıkan orman yangınlarının 14 gündür devam ettiğini belirterek, Hozat, Çamurek, Hınzor, Kurukaymak, Hoçeri ve Danzı bölgelerinde başlayan orman yangınlarında binlerce hektarlık ormanlık alanını yok olduğunu dile getirdi.

Son günlerde de Munzur vadisi, Fırtına ve Çeşmesi bölgelerinde yeni bir yangının başladığını ifade eden Tanrıkut, şunları söyledi:

“Doğanın doğusu, batısı, güneyi ve kuzeyi yoktur. Dersim’de yanan ormanlarımız ne ise Muğla ve Antalya’da yanan ormanlarımızda, Sinop ve Kastamonu illerimizde yaşanan sel felaketleri de aynıdır. Batıdaki yangınlara gösterilen duyarlılık üzülerek görüyoruz ki doğu ve Güneydoğudaki yangınlara gösterilmemekte ve özel güvenlik bölgesi operasyon bölgesi gibi bahanelerle müdahaleler geciktirilmektedir. Yetkilerin örtü yangını demesi gercekçi değildir. Her yıl çıkan bu yangınlara yetkilerin sessiz kalmasını değil, yangın çıktığı andan itibaren müdahale etmesini ve yüzlerce hektarlık ormanın yok olamamasını istiyoruz ” dedi.

Ardından konuşan HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Dersim’deki yangına kamuoyu baskısı ile müdahale edilmeye başlandığını söyledi. Kurtulan, Dersim halkının da coğrafyasında, ormanında zalimin zulmüne boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini vurguladı.

Diren KESER/MERSİN

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: