Ana Sayfa Haberler Mersin’de Alevi kurumları aşure lokması paylaştı-VİDEO

Mersin’de Alevi kurumları aşure lokması paylaştı-VİDEO

0
Mersin’de Alevi kurumları aşure lokması paylaştı-VİDEO

 Mersin bulunan 8 Alevi kurumu bir araya gelerek, aşure lokması paylaştırdı. Bir konuşma yapan ABF İnanç Kurulu ve AKD Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, Alevilerin taleplerini sırlayarak, “Nerede zulüm ve yıkım varsa, nerede acı ve gözyaşı varsa, ister  meydanlarda, ister zindanlarda, orası Kerbela’dır. Bu zulümleri halklarına reva gören, hükümetleri, idarecileri, yanlış politikaları şiddetle kınıyoruz” dedi.

Muharrem (Yası Kerbela) orucunun sona ermesinin ardından aşure lokmaları pay edilmeye devam ediyor.

Mersin’de de, ’21. Aşure Lokması’ Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Mersin, Tarsus, Toroslar, Anamur ve Silifke şubeleriyle, Çamalan Cemevi, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Mersin Şubesi, Kilikya Nehir Derneği tarafından Mersin Cemevinde gerçekleşti.

Yüzlerce yurttaşın katıldığı aşure lokması paylaşımı Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede tarafından okunan gülbeng başladı, deyişler söylenip semah dönüldü.

Ardından Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu ve AKD Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, Muharrem denilince akla Kerbela, Kerbela denilince akla Hz. Hüseyin’in geldiğinin altını çizerek, “Kerbela bir duruş olarak güç karşısında eğilmemek, ölümüne direnmektir. Cesaretin, mertliğin, yiğitliğin, yürekliliğin ete kemiğe bürünmesidir” dedi.

ZUL HALKLARINA REVA GÖREN, HÜKÜMETLERİİDDETLE KINIYORUZ”

Hz. Hüseyin’in teslimiyeti ret eden direnme ruhu, Kızılbaş Alevi yol ulularında, Bağdat’ta Enel Hakk diye haykıran  Halaç’ı Mansur’da, Malya ovasında ‘eriş Pirim eriş’ diyen Baba İshak’ta, Baba İlyas’ta, Halep’te derisi yüzülen Seyit Nesimi’de, Kızılırmak boylarında Pir Sultan’da, Nurhak yaylasında Kalender Çelebi’de hep var olduğunu belirten Kılavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nerde zulüm ve yıkım varsa, nerde acı ve göz yaşı varsa, ister  meydanlarda, ister zindanlarda, orası Kerbela’dır. O günden bu güne aynı zihniyet, aynı zulüm dünyanın her tarafında devam ediyor. Suç, suçluya değil , suçsuza yükleniyor! Acı, acıyı veren değil, acıyı çeken sorgulanıyor! Baskı yapan değil, baskıya uğrayan sorgulanıyor! İslam ülkelerinde, Afganistan, Irak, Suriye, Mısır, Yemen, Libya da her gün, yüz binlerce insan Kerbela’yı yaşıyor.

Böyle anlamlı kutsal Muharrem ayı ve aşure gününde buradan yürekten haykırarak sesleniyoruz; dünyada ve ülkemizde her türlü terör, kavga ve şiddet son bulsun, haksız ve adaletsizce insanlar mağdur edilmesin, bu güzelim topraklara kin ve öfke ekilmesin, toplumsal barış daimi olsun. Sınırlarımızda, komşu ülkelerde zulümler son bulsun. Bu zulümleri halklarına reva gören, hükümetleri, idarecileri, yanlış politikaları şiddetle kınıyoruz.”

Alevilerin taleplerini sıralayan Kılavuz, “Bu topraklarda yaşayan bütün kimliklerin kardeşçe el ele barış içinde birlikte olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Kılavuz’un ardından söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersin Valisi Al İhsan Su, gelenleri selamlarlarken, etkinlik Grup Abdal’ın seslendirdiği ezgilerle son buldu.

Diren KESER/MERSİN

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: