Ana Sayfa Haberler Bornova Dersimliler Derneği aşure paylaşıp, orman yangınlarına dikkat çekti-VİDEO

Bornova Dersimliler Derneği aşure paylaşıp, orman yangınlarına dikkat çekti-VİDEO

0
Bornova Dersimliler Derneği aşure paylaşıp, orman yangınlarına dikkat çekti-VİDEO

Bornova Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği çok sayıda kişinin katılımıyla aşure lokmalarını paylaştı. Burada kurumlar adına yapılan açıklamada, Dersim’de devam eden yangının binlerce hektarlık alanı kül ettiği belirtilerek, kolluk kuvvetlerinin “yasaklı bölge” gerekçesiyle halkın söndürme çabalarını engellediğine dikkat çekildi.

Bornova Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Muharrem orucunun sona ermesinin ardından aşure lokmalarını paylaştı.

Bornova’da bulunan dernek binası önünde gerçekleşen aşure lokmasına HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, siyasi parti temsilcileri, Demokratik Alevi Dernekleri İzmir Şubesi, yöre derneklerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

“YANGIN SÖNDÜRME ÇABALARI ENGELLENİYOR”

Ayrıca aşure lokmasında Dersim’de devam eden yangınlara dikkat çekilerek, yetkililerin yangına müdahaleye izin vermemesine tepki gösterildi.

Kurumlar adına açıklamayı okuyan Ferhat Kotan, Dersim’de devam eden yangının binlerce hektarlık alanın yok olmasına neden olduğunu söyleyerek, kolluk kuvvetlerinin “yasaklı bölge” gerekçesiyle kent halkının söndürme çabalarını engellediğine dikkat çekti.

Batıda ormanları söndürmek adına yapılan çalışmaların aynısının bölge kentlerinde de yapılması gerektiğini belirten Kotan, “Yangın yayılmadan ve geç kalınmadan havadan ve karadan acil müdahale edilmesini istiyoruz. Ormanlarımızı kül eden yangın değildir, savaşlar, rantlar ve doğanın devletin öncelikler listesinde yer almamasıdır. Buradan bir kez daha söylüyoruz; yanan orman alanlarının yerine maden ocaklarının açılmasını değil, bir an önce fidan dikimi yapılıp eski haline döndürülmesini istiyoruz ve takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

“TOPLUMSAL BARIŞ ANCAK GÜÇLÜ BİR BARIŞ İTTİFAKI İLE OLUR”

Aşure lokmasında konuşan Bornova Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Barış Çelik, aşurede halklarının birliği ve farklılığının tadı olduğuna vurgu yaptı.

Güncel Kerbelalar ile halklara katliamlar yaşatılmaya devam ettiğini belirten Çelik, toplumsal barışın ancak faşizme karşı kurulacak bir barış ittifakı ile mümkün olabileceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Ülkemizde yaşanan tüm acılara sevgiye, barışa dönüştürelim. Hüseyin’in Yezide karşı sergilediği direnme kültürü bugün bize kendisini yansıtmıştır. Bu direniş Alevilerin yaşam felsefesi olmuştur. Zalimin zulmüne boyun eğmeyerek direnme kültürünü yaşatan Hallac-ı Mansurlardan Nesimilere, Pir Sultan’a, Seyit Rıza’dan Alişere ve Mahirlerden Denizlere aydın yarınlar için mücadele edenlere aşuremizi pişiririz. Aşuremizin niyeti bellidir. Aşuremizde aşk ve sevgi vardır. Aşuremiz yol kardeşliğidir. Aşure, toplumdaki farklıların bir bütün tadıdır. AKP-MHP’nin bize yaşattığı katliamlar, orman yangınları, Konya’da Kürt bir ailenin ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi toplumsal ayrıştırmadır. Biz Aleviler dahil ülkedeki herkesin toplumsal bir barışa ihtiyacı var. Buda ancak güçlü bir barış ittifakı ile olur. Hiç kimseyi ötekileştirmeden hareket ederek bu faşizme karşı ilk seçimde barış ittifakı kurulmalıdır.”

Niyazi Çelik Dede’nin lokma gülbengi duası ardından aşure lokmaları paylaştırıldı.

(PİRHA HABER MERKEZİ)

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: