Ana Sayfa Haberler Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali üçüncü gününde: Burada aşure kazanını andırıyoruz-VİDEO

Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali üçüncü gününde: Burada aşure kazanını andırıyoruz-VİDEO

0
Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali üçüncü gününde: Burada aşure kazanını andırıyoruz-VİDEO

Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli festivalinde PİRHA’ya konuşan Garip Dede Cemevi gençleri, “Burası Hacı Bektaş’ın ve onun felsefesini yansıtıyor. Aşure kazanını andırıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından organize edilen ‘Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’ üçüncü gününde Yenikapı etkinlik alanında devam ediyor. Festivalin son gününde de paneller ve konserler sürerken; etkinliğe katılım sağlayan Garip Dede Cemevi gençleri PİRHA’ya konuştu.

“AŞURE KAZANINI ANDIRIYORUZ”

Düzenlenen festivale ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Arzu Şimşek Karabulut, “3 gündür Hacı Bektaş Veli buluşmasındayız. Canlarla lokmalarımızı pay ediyoruz. Aşurelerimizi kaynattık. Panellere katılıyoruz. Sanatçılarımızın nefeslerini dinliyoruz. Kurulan standlarda bulunarak cemevlerimizin faaliyetlerini insanlara sunuyoruz. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Burası Hacı Bektaş’ın ve onun felsefesini yansıtıyor. Aşure kazanını andırıyoruz. Çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

“FAŞİZMİN KOŞULLARINDA BURADA ÖRGÜTLÜ OLMAMIZ ÇOK ANLAMLI”

Merve Demir ise etkinlikten duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Yediden yetmişe insanların burada olması beni çok umutlandırıyor. Özellikle faşizmin koşullarında burada örgütlü olmamız çok anlamlı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

“ZORUNLU DİN DERSLERİNİN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Eylül ayında Hacıbektaş’ta olacağız. Bütün canları buradaki kitlesellikle Hacıbektaş’a bekliyoruz. Ayrıca değinmek istediğimiz bir nokta daha mevcut. Yakında okullar açılacak ve yeni eğitim-öğretim döneminde Aleviler olarak yine dile getirdiğimiz bir konu var. Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Barış KOP/İSİTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: