Ana Sayfa Haberler İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği aşure lokması paylaştı-VİDEO

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği aşure lokması paylaştı-VİDEO

0
İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği aşure lokması paylaştı-VİDEO

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği aşure lokmalarını paylaştı.

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği, Muharrem orucunun sona ermesinin ardından aşure lokmalarını paylaştı.

Konak’ta bulunan Handa Uzunhan Kafe’de gerçekleşen aşure lokmasına siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve Alevi kurumlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Aşure lokmasına konuşan İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği Aslan Sultan, Dersim’de devam eden orman yangınlarına dikkat çekerek, “Osmanlı’dan bu yana Dersimliler üzerinde ciddi oyunlar oynanıyor. Doğamıza, kültürümüze, inancımıza ciddi bir saldırı var. Dersimi sahiplenmez, yüzümüzü dönmez ise yarın gidecek bir toprağımız olmayacak. Ege’de ve Dersim’de orman yangınları devam ediyor. Dersim’in 5 bölgesinde ciddi yangınlar ve müdahale edilmesine izin verilmiyor. Dağ taş, börtü böcek yanıyor. Yılın belli dönemlerinde sürekli orman yangınları için açıklamalar yapmaktan bıktık. Herkes yılın belli dönemlerinde sevdiklerini anar iken biz sürekli kaybettiklerimizi anar hale geldik. Halkımıza çağrımız kurumlarına sahip çıkmasıdır. Halkımız var olursa kurumlarımızda var olacaktır” diye konuştu.

Konuşmalar ardından Kureyşan Ocağı Piri Hamza Takmaz’ın verdiği lokma gülbengi sonrasında aşure lokmaları paylaştırıldı.

PİRHA/İZMİR

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: