Ana Sayfa Haberler Yazar Yıldırım: Biz Alevilere ne mutludur ki Hacı Bektaş Veli gibi bir pirimiz var-VİDEO

Yazar Yıldırım: Biz Alevilere ne mutludur ki Hacı Bektaş Veli gibi bir pirimiz var-VİDEO

0
Yazar Yıldırım: Biz Alevilere ne mutludur ki Hacı Bektaş Veli gibi bir pirimiz var-VİDEO

Yenikapı’daki Hacı Bektaş Veli Festivali’nin ikinci gününde düzenlenen söyleşide konuşan Yazar Ali Yıldırım, “Yenikapı ruhu, çağdaş değerlerden uzak durmakla anılıyordu ama bugün bambaşka bir anlam ifade ediyor. Özgürlüğe, demokrasiye, insanlığa, barışa hitap ediyor” dedi. Yıldırım, “Demokrasi, eşitlik, laiklik istemek neden yalnız bizim talebimiz olsun ki? Alevilerin eşit yurttaşlık talebi tüm demokrasi güçlerinin ortak talebi olmalıdır” ifadelerini kullandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Alevi kurumlarının birlikte organize ettiği Serçeşme Hacı Bektaş Veli Festivali ikinci gününde de söyleşiler devam ediyor.

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda Yazar Ali Yıldırım,Okunacak en büyük kitap insandır: Eşitlik, kardeşlik, hoşgörü” başlığıyla yaptığı konuşmada festivalin düzenlendiği alan ile ilgili olarak, “Yenikapı ruhu, çağdaş değerlerden uzak durmakla anılıyordu ama bugün bambaşka bir anlam ifade ediyor. Özgürlüğe, demokrasiye, insanlığa, barışa hitap ediyor” yorumunda bulundu.Etkinliğin önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, “Resmi zihniyetin karşısında bunlar insanlık değerleridir diye ortaya koymak gerekir. Buradan umut, dayanışma mesajları iletmeliyiz” dedi.

“DEMOKRASİ; ASLANLA, CEYLANI YAN YANA GETİREN ANLAYIŞLA OLUR”

Yıldırım, Hacı Bektaş’ın öğütlerinin önemine değinerek; “Hacı Bektaş’a öldü diyemeyiz. Hacı Bektaş insan merkezli bir zihniyetin insanıdır. İnsanı esas alıyor. Türkiye’de demokrasinin harcı olabilecek değerde sözlere sahip. Demokratik bir cumhuriyet inşa edilecekse eğer bu, aslanla ceylanı yan yana getiren anlayışla olabilir. Biz Alevilere ne mutludur ki böyle bir pirimiz var.” dedi.

“LAİKLİK NEDEN SADECE ALEVİLERİN TALEBİ OLSUN” 

Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit yurttaşlık sorununu çözemediğini ifade eden Yıldırım, “Demokrasi, eşitlik, laiklik istemek neden yalnız bizim talebimiz olsun ki? Alevilerin eşit yurttaşlık talebi tüm demokrasi güçlerinin ortak talebi olmalıdır. Bunu çağrıştıran bir festivalin yapılması önemlidir. Evreni, doğayı, insanı, tanrıyı bir ve beraber gören, birbirinden ayırmayan bir anlayış, insanın varlığının doğaya borçlu olduğu bizatihi kendisidir” ifadelerini kullandı.

PİRHA/İSTANBUL 

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: