Ana Sayfa Haberler DAD İstanbul Şubesi, Gazi Cemevi’nde aşure lokmasını pay etti -VİDEO

DAD İstanbul Şubesi, Gazi Cemevi’nde aşure lokmasını pay etti -VİDEO

0
DAD İstanbul Şubesi, Gazi Cemevi’nde aşure lokmasını pay etti -VİDEO

Demokratik Alevi Dernekleri İstanbul Şubesi, Muharrem oruçlarının ardından aşure lokmasını paylaştırdı. Etkinlikte yapılan konuşmada; “Aşurenin anlamı zalime karşı mazlumun yanında olmaktır. Bizim aşurelerimizin dağıtılmasının asıl amacı bu düsturu hatırlatmak ve bulunduğumuz yerlerde kendi birliğimizi sağlamak için yapılır” denildi.

Muharrem oruçlarının ardından aşure lokmaları pay edilmeye devam ediyor. Demokratik Alevi Dernekleri İstanbul Şubesi, Gazi Cemevi’nde aşure lokmasını paylaştırdı.

Lokma dağıtımına Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar masasından Nesimi Adar, Gazi Cemevi post dedesi Haşim Kızılveren, Gazi Mahallesi muhtarı Ümit Doğan, HUBYAR Başkanı Aydın Deniz ve çok sayıda yurttaş katıldı. Lokma duasını Pir Mehmet Karabulut okudu.

“AŞURENİN ANLAMI ZALİME KARŞI MAZLUMUN YANINDA OLMAKTIR”

Etkinlikte konuşan HUBYAR Başkanı Aydın Deniz şunları dile getirdi:

“Aşurenin anlamı zalime karşı mazlumun yanında olmaktır. Bizim aşurelerimizin dağıtılmasının asıl amacı bu düsturu hatırlatmak ve bulunduğumuz yerlerde kendi birliğimizi sağlamak için yapılır. Bu geleneği sergilemek değerlerimizin yaşatılması için önemlidir. Şu dönemde özellikle zalimin, yezidin masasına oturan ocakzadeler, kurumlar var. Bu kadar yağmanın, talanın yapıldığı, her şeyin hoyratça kullanıldığı bir dönemde Aleviler kendi inancına sahip çıkmalıdır. Maalesef ki son süreçte bunu göremedik. Bugün yapılan etkinlik bu nedenle de önem arz etmektedir.”

PİRHA/İSTANBUL

                                               <br>

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: